AŤ ŽIJE ROCK, AŤ JE TU VĚČNĚ S NÁMI DÁL - SKUPINA EGES SLAVÍ 35 LET

Dnes s Milanem Herboltem, kapelníkem a motorem EGESU. Ahoj! 35 let je už kousek a to stojí za oslavu, ale pojďme na začátek - píše se rok 1981. Jak to začalo?
Kapelu založili v srpnu 1980 Míra Úlovec (baskytara, klávesy), Vít Holeček (bicí), Míra Mencl (kytara, zpěv) a Milan Herbolt (kytara zpěv). Většina měla již za sebou nějakou praxi v různých kapelách. Shodli jsme se na stylu, zkušebna byla, chuť nechyběla. Chyběla aparatura, ale na tu jsme postupně našetřili. Zkoušelo se nejdříve v Blovicích, pak ve Starém Plzenci, v prostorách dnešního Music Clubu (tenkrát to bylo kino).

Název EGES je složen z počátečních jmen profesí zakládajících muzikantů (elektrotechnik, geofyzik, ekonom a soustružník). První rekvalifikační zkoušky (tehdy povinné) kapela absolvovala v r. 1981, odkdy se také počítá oficiální začátek, a od té doby hraje pravidelně až dodnes. Skupina se od začátku orientovala na melodický hardrock s využitím 2 kytar, později i kláves, a vícehlasých vokálů. Hlavním odbytištěm kapely byly tancovačky, nejčastěji v okresech Plzeň-jih a Klatovy, ale i ve všech ostatních okresech kraje a dále v jižních a středních Čechách. Nejvíce fanoušků měla kapela na Blovicku, Nepomucku, Horažďovicku, Sušicku. Téměř domovskou scénou býval po mnoho let kulturák v Losiné u Plzně, v posledních letech ho nahradily Lidový dům v Blovicích a Rokáč a LD ve Starém Plzenci, kde kapela pravidelně a často hraje. Kromě coververzí byla na repertoáru vždy i vlastní tvorba. Počet odehraných vystoupení se odhaduje na 1 800. V dnešní sestavě zpívají 4 členové, a to všichni i sólově, takže není problém uzpívat i vokálně náročnější písně, jako třeba první hity Beatles.

Za ty roky se vystřídalo určitě pár muzikantů. Můžeš nějaké jmenovat?
Kapelou prošlo za 35 let i několik známých plzeňských muzikantů, jako např. Jiří „Mikeš" Milý (Alice, Palice), Michal Röhrich (Semtex, ZNC, Cop), Jarda Želinský ( Turbo), Standa Jurík (Č.rozhlas), Pavel Vlach (New Style, Pilsner Queen Tribute Band).

A současná sestava?
Celých 35 let hraje v kapele kytarista a zpěvák Milan Herbolt (dnešní kapelník), jen o pár vystoupení méně (kvůli vojně) odehrál druhý kytarista a zpěvák Míra Mencl (rovněž zakládající člen). Dalším „vytrvalcem" je basista a zpěvák Jarda Laštovka (od r. 1985). Bubeník Franta Nový (dříve R.U.R., Extraband original ) hraje v kapele už 8 let. Nejmladším členem kapely je klávesista a zpěvák Vašek Kovanda, který ovládá i hru na akordeon (je učitelem v ZUŠ) a stíhá hrát ještě v 3 jiných kapelách. A pozor !, v EGESu hraje už 14 let. Na klávesové nástroje máme alternaci - Pavel Vlach s námi hraje a zpívá hlavně v zimních měsících místo V.Kovandy už několik let. Hrál s námi předtím už v roce 1997-1998 (podílel se i na natočení našeho jediného alba Modrá hodina).
O zvuk a světla se starají Libor Vydra a Olda Kaucký. Oba jsou v kapele už mnoho let. Minimálně 20 let s námi jezdil i zvukař a kamarád Jirka Šustr. Zbylí zakládající členové Holeček a Úlovec vydrželi s přestávkami (vojna) téměř 10 prvních let. Rovněž klávesista a zpěvák Radek Leitl se hlavně v prvních letech výrazně zapsal do historie kapely, a to zejména skládáním písniček a tvorbou textů.
Dalšími muzikanty, kteří vydrželi delší dobu jsou Kamil Hlaváček, Martin Vitáček, Pavel Polák, Petr „Semyon" Lohr, Milan Kejzlar, Pavel Vlach, Franta Adámek.

Když se podíváš zpátky, měli jste ambice dotáhnout to výš? Zúčastnili jste se nějakých přehlídek?
Nikdy jsme se nechtěli muzikou živit, vždycky to byl jen koníček. Na pár přehlídkách jsme si zahráli, ale nejradši máme bigbítové zábavy. Takže hrát profesionálně jsme nikdy ani neuvažovali.

Za minulého režimu provázely mnoho kapel různé zákazy a někdy až komické situace. Jak na tom byl Eges?
Celkem jsme tím proplouvali dobře. Jen pohovory při přehrávkách byly někdy docela legrační, třeba, když si jedna soudružka spletla slova punkrock se slovem pangrot (jako bankrot), a řekla nám: No hlavně nám sem chlapci netahejte ten „pangrot". Tak to jsme měli co dělat se nesmát. Anebo když nám radila, abychom vystupovali v tesilových kalhotách a košilích pastelových barev

V repertoáru jste měli a máte řadu vlastních věcí úspěšné covery s českým textem. Kdo skládá a píše? Nevzpomínám, že byste zpívali ty písně v originále.
Kvlastním i převzatým skladbám nám texty psal nejvíc náš kamarád a taky bývalý spoluhráč Radek Leitl, pár textů napsal Honza Martan, pár dokonce i Jan Nový Cimbura. Občas něco vypadne i z nás, co hrajeme.

Když pominu kazety, které se rozšiřovaly mezi námi fans, tak vaše první nahrávka byla velmi úspěšná - Modrá hodina. Dostali jste nabídku tuto desku natočit nebo bylo vše ve vaši režií?
Desku jsme točili na vlastní náklady ve studiu u Dana Dobiáše.

CD Modrá hodina už na svých stránkách nenabízíte, takže náklad rozebrán?
Původní náklad se doprodal už dávno, na vystoupeních je možno zakoupit kopii.

Ještě se pohybovalo mezi posluchači cd Live 91. Nevím, jestli to je oficiální nahrávka, v každém případě od vašeho posledního počinu proteklo spousty vody. Jaká je situace dnes? Vznikají nové písně a neplánujete něco ještě natočit?
Zrovna jsme si letos řekli, že zas něco natočíme (snad už letos v zimě). Většinu budou tvořit staré pecky, a něco ještě složíme.

14.5.2016 proběhla oslava 35 let Egesu ve Starém Plzenci. Tak pár slov k oslavám hosté apod...
Oslava se povedla, přišlo skoro 200 lidí, Rokáč byl plný, nálada výborná, hráli jsme skoro do dvou ráno. Kromě současného složení kapely vystoupilo i několik bývalých členů skupiny, a to zakladatelé Víťa Holeček a Míra Úlovec, a dále Radek Leitl a Michal Röhrich. V neobvyklé roli zpěváka se představil také náš bývalý technik Pavel Treml. A poprvé ( a snad ne naposled) si s kapelou zahráli i potomci současných muzikantů: Eva Menclová (housle) a Dan Herbolt (zpěv), pro jejichž vystoupení nacvičila kapela 2 nové skladby. K vidění na YouTube jsou zatím 2 krátká videa (EGES 35 years ...), další ještě přibudou.

Domovské město Blovice, základna letní parket Losiná ale oslavy ve Starém Plzenci?
Ano, sály v Blovicích a Losiné jsou drahé, a 500 lidí by nepřišlo. Rokáč v Plzenci byl tak akorát.

Probrali jsme minulost, současnost a jak vidíš budoucnost? Na co se můžou fanoušci letos těšit?
Sestava je stabilní už spoustu let, parta dobrá, tak si to hraní užíváme a doufám, že ještě pár let budem. Snad se povede ještě letos něco nahrát, i když tisíce kusů už toho neprodáme, neděláme si iluze.

Když se zeptám - současný fenomen festivaly - nechcete hrát nebo vás nezvou?
Spíš to druhé, a ani se nikam necpeme. Nejlíp je nám na zábavách.

Chtěl by jsi něco vzkázat fans pozvat je?
Tak určitě. Že si jejich dlouholeté přízně vážíme, a ať se přijdou někdy podívat. Třeba na letní parkety do Hvožďan 11.6., nebo do Železné Rudy 16.7., nebo v srpnu 6.8. Spálené Poříčí, 20.8. Plzeň-Černice, 27.8. Starý Plzenec – Sedlec. 25.12. na vánoční zábavu do LD Blovice. A nebo v zimě na plesy, tam kromě bigbítu hrajeme i lecos jiného, např. písničky Beatles, Olympic, Petra Nováka.