Dan"Zeppelin" Horyna o Merlin a Benefit

Ahoj Dane, hodně Tvých fanoušků zaskočila Tvá zpráva o odchodu z řad Benefitu, což jak vím, je i Tvá srdeční záležitost. Můžeš nám říct, co Tě k tomu určitě pro Tebe nelehkému kroku vedlo?
Zpívám s klukama osm let. Za tu dobu jsme odehráli stovky skvělých vystoupení, udělali spolu dvě desky, ale… jak běží čas, měníme se i my. Mladí kluci vyzpívají a já také. Stále míň jsme si rozuměli lidsky. Nehádali jsme se, ale vztahy ochladly. Těžko se to vysvětluje, a tak se o to ani nebudu pokoušet. Kromě hraní jsme se nestýkali. Máme každý trochu jiné vidění světa. A druhým důležitým aspektem je množství vystoupení. Dosáhli jsme za těch osm let toho, že máme již velký počet nasmlouvaných zábav. Na příští rok má Milan již zase dohodnutých víc, jak padesát termínů. To znamená každý víkend. Odjedeš v pátek odpoledne a vracíš se neděli v pět ráno. Každý víkend ztracený pro osobní život. Každý víkend osm hodin zpívání v zakouřených sálech. Stále dokola stejné písničky ve stejném pořadí, stejné řeči při uvádění. Bude mi šedesát a mám další aktivity, na které nezbyde vůbec čas a energie. Chci vidět děti a vnoučata, chci hrát tenisové turnaje, mám práci, která vyžaduje, abych stále studoval a vzdělával se, potřebuji čas na meditace. Znáš mne na pódiu. Nedovedu to jen tak odzpívat. Dávám do toho pokaždé vše. A tak se vydávám a já…. chci si šetřit energii na koncerty. Mrzí mne to, nový Benefit je autorsky i mé dítě, ale prostě to tak je.

Uvidíme Tě nyní mimo Tvé kapely Merlin i jinde? Myslím, zda chystáš vystupování i s někým jiným a jak vypadá další Tvé působení ve Vitacitu?
Rozhodl jsem se dát přednost kvalitě před kvantitou. Na koncertech hrajeme náročnější skladby, vyžadující koncentraci, přesnost a zároveň energii a feeling. Fanoušci očekávají perfektní výkon. Je to hodina a půl muziky. Takže MERLINU nyní chci dát vše. VITACIT ve starém složení je ve zrodu již víc jak půl roku, ale stále je to ve stádiu zkoušení. Všichni máme málo času. Snad se to rozjede. A v hlavě se mi rodí nový projekt. Jak se vnitřně vyvíjím, cítím potřebu nějakého komornějšího projevu. Na Transmisi je závěrečná skladba Lehkost bytí (taková „Cohenovka“) a připravuji s Petrem Maláskem svou skladbu Křídla smutku jen s klavírem. No, bude to pro mnohé možná překvapení, ale cítím, že musím jít dál a být přitom autentický.

Rád bych se vrátil k Merlinu a výborné desce Transmise, kterou jste nedávno natočili a pokřtili. Můžeš ji těm, kteří jí ještě neslyšeli, přiblížit a říct, kde se všude dá sehnat?
Je to vlastně můj životní příběh a má předávat trochu poselství. Proto je ta deska velmi pestrá. Není jednotného žánru. Takzvaně to není deska na první poslech, i když někteří fanoušci, co ji mají již doma, říkají, že je chytla hned. My jsme se s Ondřejem Pátkem dlouho autorsky sbližovali a výsledek je…. pro mne skvělý. A desku natočili kluci fantasticky. Čiší z toho obrovská profesionalita, a přece je i lidsky teplá. Desku lze zatím objednat na našich stránkách: www.merlin-rock.eu na e-shopu, anebo přímo na našich vystoupeních.

Kluci z Tvé kapely Merlin hrají i v jiných projektech a kapelách, můžeme se i přes to v příštím roce těšit na více vašich vystoupení?
I my doufáme, že budeme mít možnost si spolu víc zahrát. Ale volných termínů bude mít pro sebe MERLIN asi dost málo a také záleží na Milanu Viplerovi, který nám bude koncerty sjednávat a v neposlední řadě i na zájmu pořadatelů.

Příští rok budeš slavit své životní jubileum, chystáš k tomu nějaký speciální koncert?
Jsem buddhista. Moc si věci neplánuji. Ale šedesátka je jen jednou, takže asi ano. Jen ti nyní nemohu říct, kde, kdy a kdo všechno se jí zúčastní :-)

Před časem jsem registroval, že se můžeme těšit i na knížku o Tobě. Kdo je jejím autorem a kdy vyjde?
Autorsky se na ní spolupodílím s Radkou Červinkovou. Je to skvělá novinářka a reportérka. Dělala se mnou několik rozhovorů (třeba do časopisu Téma) a točila se mnou 13. komnatu pro Českou televizi. Tam zjistila, že můj pestrý život by si zasloužil větší prostor, než jen dokumentární pořad či rozhovor, a tak se domluvila s odborným nakladatelstvím Grada. A začali jsme nabírat. Ona se ptá, já vyprávím. Nyní to zpracovává, potom se já k jednotlivým životním etapám vyjádřím z odborného psychoterapeutického hlediska. Knihu bude ilustrovat skvělý výtvarník a arteterapeut Bedřich Čermák, to je ten, který mě motivoval k opravdové změně, když jsem byl v léčbě v Červeném Dvoře. Kniha by měla vyjít příští rok na jaře, ale Grada bude mít dobrou reklamu, tak se to včas dozvíte.

Vrátím se ještě k Benefitu. Natočil jsi s ním dvě výborná alba, plánuješ, že některé z písniček Tebou zpívaných zařadíš i do vystoupení Merlinu?
Určitě nezařadím. Přesto, že dvě skladby pro Benefit složil i Ondra Pátek. Repertoár MERLINA je velmi specifický a nelze ho nějak naředit.

Nyní v pražském Vagonu při křtu desky Tvého Merlinu, sis zazpíval i se svojí bývalou kapelou Pumpa. Chystáte i další společná vystoupení? Ptám se, protože myslím, že pro mnoho fanoušků našeho bigbítu je to spojení rozhodně zajímavé a rádi by Vás takto viděli i jinde.
Jednoznačně ano. S Pumpou jsme již hráli vícekrát a vždy se to osvědčilo. Určitě máme obě kapely ten klasický tvrdý rockový projev, naši fanoušci si pochvalují to spojení. Navzájem se obě kapely líbí, baví nás to. První společný koncert máme na jaře opět ve Vagonu a v Kroměříži. Spolupráce s Pumpou je skvělá a rádi hrajeme i s Vosím hnízdem.

Na závěr se Tě chci zeptat, co bys chtěl do nového roku vzkázat všem těm, kdo mají bigbít v srdíčku?
Přátelé rockeři, přestože to vypadá, že současný svět je stále horší, že vítězí hloupost, bezpráví, lenost, agresivita, na což jsme, my rockeři, velmi hákliví, nepropadejte skepsi. Držme si své vidění světa, naší pohodovou rockovou komunitu (chování našich fanoušků na tvrdých rockových festivalech by mohlo být vzorem pro jiné skupiny lidí počínaje třeba fotbalovými fans, nebo návštěvníky hiphopových a jiných sračkových festivalů) a věřme, že to spolu přežijeme ve shodě a sdílení, které je tak vidět na našich koncertech. Rock forever!!!!
Moc díky, Zeppeline, za rozhovor. Pepíno.