Jaroslav Albert Kronek a Alband 2016

Ahoj Jardo, Alband vyráží na podzimní velké turné a tak není od věci podívat se, co je u tebe nového). Tak od začátku, kolik let už Alband funguje? A v jaké sestavě?
ALBAND se rozběhl v polovině roku 2008. Tedy v době těsně po mém a Liborově odchodu z KERNu. Pro myšlenku hrát akusticky kerňácký pecky jsem získal nejen Libora Machatu, ale i Mirka Horňáka a Víťu Fraňka, rovněž hýbatele podstatného života kapely KERN. Unplugged hraní si vyžádalo i akordeon. Na začátku milého fňukání i na albu se objevil František Šír, potom jsme objevili fenomenální akordeonistku Kláru Šmahelovou-Veselou a nakonec jsme definitivně a rádi připojili k ALBANDu hráče na klávesy a harmošku konzervatoristu Zbyňka Petrželu

Vydali jste jedno cd Kalibrace smyslu v roce 2009, poté dvd a loni promo singl. V lednu jsi pustil do éteru, že by se letos měla objevit nové album- materiál je, jaká je dnes situace?
Situace je nepopsatelná. Žádná tragédie. Nové písně, které vznikaly krátce po „Kalibraci“, se postupně zabydlovaly v playlistu, kde tu a tam nahradily pecky méně hratelné, méně vzrušující. Krizovka v tvoření nastala v souvislosti s rekonvalescencí mého zdravotního stavu po radioterapii. Jednou mi to zpívalo, dvakrát ne…! Rušily se kvůli mně dost významná vystoupení, nikdo nevěděl, jestli mi zpívání vůbec ještě půjde, nebyla tudíž odvaha např. dopředu bookovat termíny na letní fesťáky, do toho zaskřípaly vztahy s člověkem, který se o kapelu dřív docela hezky staral. Přituhlo i mezi muzikusi, když se mi nedařilo přesvědčivě tvořit jako dřív. Trochu na nás zapracovala ješitnost, naštěstí se projevilo to lepší v nás a …….ledy tají..!

Sestava stabilní, ale k určité změně u vás došlo. A to na postu manažera…
Jsem moc rád, že sestava zůstala, že dobro vyhrálo nad zlem, že muzicírování a spolutvoření nezmizelo, že nás neopustilo to krásné klubové sepjetí. Jedna kapela, jeden provaz… Tak snad to k něčemu bude! Taky se v pravý čas objevil člověk, který má s náladami a potřebami hudebních band dlouholetý zkušenosti, trochu se vzájemně očucháme, vyzkoušíme… a dáme tomu čas!

Vaše vystoupení jsou výhradně akustická, bude tomu i nadále? Nezastesklo se ti po decibelech?
Už jsem přestal psát na plakáty to slůvko „unplugged“, zdá se mi, že vzhledem ke střídání nástrojů a zvuků a respektování dynamiky ve skladbách, jsme vlastně rostlé těleso, nejsme něčeho jen ta akusticky očesaná část. Jsme prostě kapela, kde J.A.K. mydlí na španělku, Mirus na semiakustiku či hybrida, Libor češe fretless panenku pětivlasou, Víťa rozechvívá okolní vzduch paličkami, metličkami a full drums, nebo prackami hladí cajon a Zbyněk oprašuje keybord či tahá měch. Hotovo! Nejsme heavy a k ratata jsme už skromní. Mně se po velkých db nestýská.

Festivalová sezona se blíží ke konci, jaká byla pro Alband?
Byla-li vůbec nějaká, tak pro ALBAND byla bídná, resp. žádná…

V listopadu vyjíždíte na turné, tak pár slov k tomu ... s kým, kam atd.Turné Rebelu cítíte se jako rebelové?
Vyjíždět na turné je silné a zavádějící slovní spojení! Z iniciativy agentury PRAGOKONCERT vznikla myšlenka podpořit vydání nového alba legendárního Citronu „Rebelie rebelů“mimořádnou sérií monster koncertů s figurami a hlasy, které byly léta spojeny s kapelami, dotýkající se minulého času špetkou tvrdé či tvrdší české muziky a díky fans žijí svými písněmi v srdcích hořkosladké generace.
Aleš Brichta, Miloš „Dodo“ Doležal a moje maličkost se pokusíme návštěvníkům sedmi koncertů po republice v pár desítkách minut připomenout tu tvrdší „pohádku mládí…“ V našem případě je největší rebel Mirus, protože to má napsaný na triku..!

Plány na příští rok?
Plánuji být zdravý tak, abych nemusel rušit koncerty, a konečně dodělat repec tak, aby bylo co natočit a hrát v rámci nového koncertního programu.

Chtěl by jsi něco vzkázat fans?
Jo! Ještě jsme tady!Máme důvod – máme křídla!

http://alband.cz
https://www.facebook.com/alband.cz/?ref=br_rs
http://bandzone.cz/alband