KATT A KLADIVO V HLAVĚ

Už ten uderný a lehce zapamatovatelný název KATT patří pražské crossverové kapele a dnes se mnou nejenom o ní bude povídat kapelník JINDRA MATĚJKA. Ahoj Jindro vznik kapely v roce 2007 ale teď několik let bylo okolo vás ticho?
Ahoj Zdendo. Ticho bylo, to je pravda. Po létech neustálých odchodů a příchodů bubeníků mi teď trvalo hodně dlouho, než se mi podařilo sehnat a to velikou náhodou, stávajícího bubeníka Martina. Bubeníci jsou velmi úzký artikl a jiná planeta. Navíc jsem byl hodně zklamanej z posledního bubeníka, který nás nechal před šňůrou na holičkách, takže jsem vybíral pečlivě a v tichosti. Martin je super chlapík a myslím si, že je to velmi spolehlivej človíček, což mohu posoudit, páč jsem jich tam měl opravdu hodně. Teď už pár měsíců zkoušíme a tvoříme i nové věci. Hodně si sedneme, nebo si to alespoň myslím.

Sestava ve 3, dá se říct, klasika. Byl to od začátku záměr nebo znouzectnost.
No jako - dalo by se říct "z nouze cnost", ale i záměr. Vždycky jsem našeho zpěváka Zdendu lámal, ať to zkusí s basou, ale nebyla ta správná doba. Prostě to dozrálo až teď. Měli jsme basáka, který se jevil velmi nadějně, ale z ničeho nic přišly výmluvy < nestíhám , málo času , atd.> a tak skončil. Já jsem začal zase rejpat do Zdendy no a čapnul se. Hlavně k tomu prostě dozrál. Každej máme svůj život, práci, rodiny, tak to prostě trvalo déle.

Takže aktuální sestava?
Zpěv a basa : Zdeněk Tomášek, bicí Martin Dušek no a já – kytara a zpěv. ZDENEK TOMÁŠEK - má aktivity i v jiných kapelách, co si vzpomínám tak legendární ORIENT a SEKEC jak jste na tom ostatní jen KATT nebo je vás možné vidět i v jiných sestavách. Se Zdendou v tom spolu lítáme devět let a máme za sebou i pár rozchodů. Naštěstí jen v kapele. Nikdy jsme se nerozešli celkově. To hledání lidí bylo náročné, tak že jsme občas mrkli I jinam. Orient je legenda. Taky jsem si tam brnknul, jako i v jiných kapelkách. Táhlo mě to na podium, ale nakonec projekt KATT mě vždycky vtáhnul zpátky. Martin má taky nějaké projekty a navíc se hudbou částečně živí.

Pojďme blíže k tvojí osobě. Nahodím pár slov ... heavy metal BRIAN
Jéééé Brian. První srdíčkovka. Ten jsem zakládal s Víťou Benkem. Docela se to hejbalo, ale pak přišla vojna. Měl jsem sice tenkrát zajištěno, že půjdu na "pět metrů" ,ale co čert nechtěl, přišlo to na dva roky. Snad proto, že mi to zařizovala tchýně HA HA. Brian frčel s novými členy, ale nějak se tam o to poprali , teda né fyzicky a šlo to někam. Musím říct, že když na tu dřívější dobu vzpomínám, tak tenkrát po vojně jsem vlastně o Brian přišel, ale nastoupil jsem do SKOBY a tam se mi moc líbilo. Výborná partička, ale chtěl jsem vydělat prachy a dal jsem se na podnikání a to byla trochu výhybka.

Hard core CHLEJF
Chlejf to byla paráda ! Energie jako prase ! Taky výborný lidi. Zvlaště rytmika Karlos a Mirek basák. Bicák Karlos je navíc moje rodina . Nicméně zase to - co se stává. Někdo vymyslí něco jinak a jde to do pr. Musel jsem klukům oznámit , že se nechci zúčastnit dalšího projektu, protože mi to bylo prostě proti srsti - měla se dělat taková lehká "sexy show".... Nebyl to asi úplně blbej nápad, ale já chtěl dělat muziku a né divadlo. Dali jsme ještě pár skvělých koncertů – hlavně Lovosice se povedly a dokonce jsme si měli zahrát i se Sepulturou, k čemuž nedošlo z důvodu pracovní vytíženosti zpěvačky .... . Kapelník Chlejfu to stejně hnal dál ke svým záměrům se sexyshow – i když nám původní verze seděla velmi dobře. Odešel jsem já i basák . Projekt pak udělali, ale po prvním koncertu jim došlo, jakej to byl přehmat a chudák Chlejf šel "dudat". Veliká škoda !! ( můj názor) - moc se mi to libilo a dost mě to nakoplo ve vývoji. Zpěvák a kapelník bývalého Chlejvu má teď novou kapelu, ale Chlejf byl na jiným žebříku - vyšším.

Zdenda se zhostil basy, zatím jsem ho poznal jako zpěváka. To odkoukal, ty grify, od Jindry Pavlišty?
Zhostil se basy – ano a myslím si, že dobře. Měl to doma léta a myslim si, že ho to lákalo vždycky . Došlo nám hlavně, že všichni basáci vlastně chtějí hrát solovou kytaru, a že tam vlastně cpou moc basy než je třeba. Začali jsme to dělat po našem a moc nám to vyhovuje, i když musím s úsměvem dodat, že Zdenda už se taky opčas ptá, jestli by se tam toho nevešlo víc.

Pojďme na začátek. Poslouchám vaše demo (jiná nahrávka se ke mne zatím nedostala) z kterého roku pochází a jaké sestavě jste ho nahráli?
Demo je 2012 v Olomouci To ještě bubnoval Honza Česák a basu nám natočil Viťa Benek. Jen jsme získali další zkušenost. Studio se tvářilo jako veliká pecka - ale byla to bída. Sadrokarton a samá lež. Škoda slov. Dík Stadovi Svatošovi (kapela Vombat Crutton), který z toho vyždímal alespoň to, co to je.

Proč se ptám právě máte horkou novinku KLADIVO V HLAVĚ dá se to nějak porovnat jsou tam rozdíly uhnutí od přímočarého soundu?
Ne ne. Žádné uhnutí. Jen konečně dobrý zvukař Petr Bučil.

Název alba je podle písně nebo má jiný význam ?
Podle písně. Nehledal bych v tom nic významného, jen snad trocha vtipu.

Kladivo v hlavě nepovažujete za plnohodnotné cd ... nebylo dost materiálu, prachy, čas?
V podstatě to mělo být pouze lákadlo. Prostě jsem se domluvil s Karlosem< Chlejf> aby mi to nabubnoval, Zdenda projevil zájem se vrátit, prý abych nemusel zpívat, ale to já chci, tak zpíváme spolu. Chtěl jsem ukázat jak Katt hraje a kam směřuje. Karlose jsem chtěl moc jako bubeníka, ale on má jiné plány. Pak kamarád pustil nahrávky Martinovi a vlastně to klaplo.

Pojďme desku ve stručnosti představit, kolik je na ní písní, kde jste natáčeli, autoři atd.
Tak neni to plnohodnotné CD, ale spíš EP. Jsou tam čtyři kousky z mojí tužky a jak jsem už říkal, šlo o to představit co KATT hraje, v jakých vodách plave a jak bude asi tak dál vypadat naše tvorba. Musím podotknout, že na konečné podobě skladeb mají podíl všichni hráči. Každý do toho dává to své. Karlos natočil bicí a dal KATTu nový ksicht a přesně to, co jsem vždycky hledal. Basák Angelo bohužel v té době už haproval, takže natočil pouze dva kousky, tak jsem to dotočil sám, no a o zpěv jsme se podělili se Zdendou. Natáčelo se ve studiu Riversaund Petra Bučila. Petr je velká pohoda. Má svoje připomínky, rád poradí, ale točí jak potřebuješ. Nedělá caviky s nahulenou kytarou a to je podstatné. V ostatních <levnějších> studiích se to většinou točí dost chemicky. Stažená kytara nebo dokonce do linky a pak to v počítači upravuje. Stráví na tom mraky hodin a není to nikdy ono. Pak jsme si s Petrem sedli sami dva a začali vařit tu "poblívku". Nakonec jsme ani moc neřešili a zůstal tam sound v podstatě tak, jak to z nás leze. Mám rád syrovej zvuk s velkým tlakem. Moc si nerozumím s efektama, i když mě lákaj´ do sóla a možná i něco zapojím. Mám toho plnou bednu. Vždycky se zapálím pro nějakou krabku, koupim, zapojím, ono mi to ukradne šťávu, tak to zařadím mezi ostatní a jsem spokojenej, jak jsem pěkně utratil penízky. Snad se budou hodit. Ono to dozraje. Musím se zmínit, že je tam skladba U Králů. Mám jednoho kamaráda Jardu, který momentálně provozuje restauraci s tímto názvem. Je to kamarád a nadšenec do heavy metalu. Dal jsem návrh, že si u něj uděláme náš svatostánek, modlitebnu, kongresový sál a na oplátku mu složím hymnu pro jeho hospůdku. No a to je ona. Hospůdka v Libni v Pivovarnické ulici kam svého času chodíval pan Hrabal. Je čistá útulná, ale přitom ta správná knajpa.

Přemýšleli jste i o video klipu?
Video jasně, ale teď připravujeme koncerty. Asi by se v klipu mohly objevit záběry z koncertu a taky bych rád točil v této sestavě, tak že klípek bude asi tak do půl roku. Jeden šikovnej človíček co to dělá už nás má v pořadníku, tak že se moc těším.

V dohledné době vás můžeme vidět na jednom pódiu i s trashovou legendou KRYPTOREM
Jo jo. Filip Robovský. Ten je takovým mým skrytým producentem. Když jsme s posledím bicmenem chystali tu dlouhou šňůru po Česku, Slovenku a také jsme měli vyrazit do Švajcu a Rakouska, chodil Filip na naše zkoušky a hodně se nám věnoval. Pomahál se zvukem a taky nám radil i v jiných technických věcech. Má veliké zkušenosti, tak jsem byl rád. Pak ale přišel první koncert v Hodoníně a bicák napsal z ničeho nic, ať se tam máme dobře, že nepřijede a bylo po prdelce... a to já už jsem tam byl den předem. Nenaděláš nic. Vše ztichlo na dva roky. Teď Filip přijal pozvání a já jsem moc rád. Hodně rozumí zvuku a často nás zvučil. Dáme žejdík, pokecáme a bude fajn. Těším se. Konec konců známe se ještě z dob Brianu. Částečně jsme probrali minulost přítomnost a je na řadě budoucnost jaké jsou plány KATT Tak to je jasný. Jsme nadržený to pustit do lidí. Hrát a dělat nový kusy. Zbytek se ukáže.

Jedete k desce tour? Kde všude se na vás můžou těšit fanoušci, co festivaly?
Tak zatím to bude po klubech . Letos se sehrajeme a dál se zase uvidí . Fesťáky nemáme zatím v plánu, ale příští rok ano. Koncerty chystáme tam, kde to půjde. Praha Vagon, Bratislava Randal, Liberec Rock Pup, nějaká Boleslav, Letiště Klatovy atd. Takže široký záběr myslím. Naše dodávka "Mazlík" si zajezdí. Je to takový naše rodiný autíčko, se kterým nám dělám reklamu po celé Čr a Rakousku. Jezdím s ním svoji práci, ale i kapelu. Je pěkně polepenej reklamou naší kapely a moooc mu to sluší. Rozdávám cedéčka všude. Rakušáci čuměli, když jsem to tam vybalil. Už pochopili ten nápis na kabině. No reklama je důležitá, ne ?

Tak díky za rozhovor a doufám že jsme spolu nemluvily naposled
Taky děkuju a Kdykoli rád budu pokračovat . Měj se ! a díky.