Loď jménem Poseidon na vlnách bigbítu téměř 25. let

Kapela Poseidon byla založena v roce 1993 Josefem Málkem a Michalem Sixtou v Mariánských lázních. Tato kapela hrála pod uměleckými agenturami všude po České republice a projela skoro celou Evropu až skončila v Německu na dlouhých 15 let. Na naše otázky nám odpovídal kapelník Michal Sixta.

Takže chlapi, začněme obecně. Kdo tvoří kapelu Poseidon, a kam byste se stylově zařadili?
Tak dnešní kapelu Poseidon tvoří 5 hráčů + náš zvukař
Michal Sixta – basová kytara, zpěv –kapelník
Ondřej Grác - doprovodná kytara, zpěv
Martin Keltner - bicí nástroje
Libor Bažant - solová kytara, zpěv
Honza Polešovský – klávesy
O zvuk a světla se stará Jaroslav Půlpán. Myslím, že naše hudba se dá zařadit do Poprocku….

Příští rok oslavíte 25 let od svého založení. Vzpomenete si, jak jste se dali dohromady? Jak jste začínali?
Kapela Poseidon má kořeny v 80 letech, kdy jsem založil kapelu „Demoni“. Ta vydržela asi 3 roky a kluci odešli študovat a byl konec. V roce 1985 jsem si udělal zkoušky u Umělecké agentury Hradec Králové a ta mě vzala do stavu, takže jsem měl v občance svobodný umělec a mohl jsem se začít živit hudbou. Nastoupil jsem do kapely Mars a vyjel s ní do Švýcarska a hodně jsme hráli v Mariánských Lázní, kde jsem zůstal. Po různých klubech a vinárnách jsem poznal spousty muzikantů a vznik kapely POSEIDON se datuje na duben 1993, kdy u mých dveří zaklepal Josef Málek, sólový kytarista mnoha kapel a pronesl tu historickou větu: „chtěl bych s tebou hrát“. Přivedl dalšího muzikanta Jirku Půžu a vznikl POSEIDON a my se opět začali muzikou živit.

Za dobu Vašeho aktivního hraní jste toho docela dost procestovali. Kde jste všude hráli?
Pod uměleckou agenturou Sprint, dále Pragokoncert -, umělecká agentura Mnichov, Rakouská agentura Plonner jsme nejdříve hráli po celé České republice a až v roce 1995 vyjeli do Německa, Rakouska, Itálie, Švýcarska a zase zpět do Německa kde jsme zůstali dlouhých 15 let. Muzikanti se v kapele měnili, jen Já a Josef Málek jsme v kapele zůstali jako ty pilíře. Rád bych vzpomenul na Ondru Moroze, Slováka který měl vysokou školu muzických umění v Bratislavě, výborný muzikant a kamarád se kterým bylo radost hrát a naši kapelu obohatil. Tady se musím trochu pousmát, měli jsme v kapele klávesáka nějakého Honzu myslím Malik se jmenoval už nevím, ale co vím, že byl líný se učit, nechodil na zkoušky a jedou si koupil noviny a nechal je na stolku. Já si je vzal a pročítal si inzeráty, kde mladý kluk ze Slovenska, klavesák Ondra Moroz, hledá kapelu. Zavolal jsem mu a druhý den stál na podiu místo Honzy, který samozřejmě zuřil, že jsme si našli náhradu z jeho novin ale tak už to bývá.

Nakonec jste zakotvili v Německu. Museli jste se tam nějak protloukat, nebo jste měli celou dobu stálé angažmá?
Tak právě díky agenturám jsme se protloukat nemuseli, měli jsme všechno nalinkované, kde budeme hrát, za kolik apod. Ale nebyla to někdy procházka růžovým sadem, pamatuji si noční přejezd do Italie a dopoledne jsme hráli nějakou zábavu a večer další mnohahodinové hraní a mě došli baterky, jak se říká, a upadl jsem vysílením do klávesů. Kluci to pak dohrávali, jak se dalo… Ale zase v Německu to byla paráda…jak kde..

Bylo těžké se po 15 letech koncertování v zahraničí vrátit do vlasti? Nebo jste toho už byli přesycení a chtěli domů?
Ano, už nás to začínalo unavovat, hráli jsme spolu mnoho let a cítili jsme, že to chce změnu, prostě nás to přestalo bavit. V roce 2006 se kapela rozpadla a já zakotvil pomyslný POSEIDON do přístavu s tím, že ho třeba někdy zase oživím. Už toho za těch let handrkování po světě bylo dost a cítili jsme, že si chceme odpočinout, nabrat síly, ale pořád jsme zůstali přáteli a každý vyrazil svou vlastní cestou.

Dá se říct, jaký je rozdíl mezi hraním u nás a venku?
No zajisté že rozdíl je, my Češi se musíme kolikrát tak trošku dostat do nálady, dát si nějaké to pivko a pak se jdeme bavit a užít si koncert zařádit si, kdežto v Německu to jede hned. První tóny kytar a lidi už začínají tančit a když to znají tak zpívají, dokážou se prostě báječně bavit. Snad nejhorší jsou Angličani. Taky jsme pro ně hráli a co je dokázalo trochu zvednout byli Beatles, které jsme jim museli zahrát…Takže každý národ má to své….

Po tom všem jste měli od muziky nějakou dobu pauzu. Co Vás vedlo k návratu na prkna? Stýskalo se Vám po pódiích?
No a jak se mi začalo stýskat, to víte, když skoro celý život děláte muziku tak bez ní dlouho nevydržíte. Já to vydržel 3 roky, a to jsem si brnkal doma skoro každý den. Po 3 letech jsem začal hledat po inzerátech někoho s kým by se dalo hrát. Prošel jsem pár kapelami,ale nebylo to ono, až jsem našel dva kluky, kteří hledali basovou kytaru a tak jsem jim zavolal, že jsem volný. Slovo dalo slovo a já přijel do Semic do luxusní zkušebny, kde jsem právě poznal Martina Keltnera, který hrál na bicí a Ondru Gráce, který hrál na doprovodnou kytaru. První písnička, kterou jsme zkusili a já věděl, že tohle jsem hledal, bubeník byl přesný a s basou si rozuměl a to víte, to je pro baskytaristu požehnání. Sehnal jsem ještě sólového kytaristu Vaška a byli jsme komplet. Ale odehráli jsme pár vystoupení a Vašek musel odejít. Zavolal jsem svému kamarádovi Josefu Málkovi , který se mnou kapelu POSEIODN založil , že zase vyplouváme a on přijel, opět se postavil na podium vedle mě jako v roce 1993 a vydržel to rok a po něm již přišel do kapely nový sólový kytarista Libor Bažant. Za klávesy se postavil Tonda Nič, původně náš zvukař, ale usoudil jsem, že je lepší klávesák jak zvukař a kapela POSEIDON byla komplet. Začali jsme hrát a opět koncertovat po celé České republice Po 7 letech nás Tonda Nič opouští a na jeho místo přišel Honza Polešovský, klávesák taky světový harcovník, který hrál s mnoha kapelami…Kapela má vlastní zvuk PA a náš stabilní zvukař, který dělá zvuk naší kapele je Jarda Půlpán

Má někdo z kapely nějaký boční/sólový projekt? Nebo všichni táhnete za provaz lodi jménem Poseidon?
Dá se říct, že všichni táhneme za jeden provaz, snad Ondra Grác si ve volném čase zahraje s jinou kapelou, ale jinak se věnuje Poseidonu na 100%

Co plánujete dál? Nějakou nahrávku? Singl či CD?
Já jsem vydal v roce 2003 singl s názvem „ Jen pro tebe“ kde bylo 5 věcí, která hrála rádia jako Egrensis, Proton apod. S kapelou se konečně připravujeme, že natočíme desku, materiál je připraven, tak teď to jen nějak vymyslet s časem a jdeme na to. Do konce roku to snad už bude hotové a já se na to zase těším i na práci ve studiu.

Můžete pozdravit naše čtenáře, a případně je pozvat, na nějaké z blížících se vystoupení?
Tak 25.03. 2017 bychom čtenáře chtěli pozvat na náš koncert v rock klubu Lucie v Hradci Králové nebo v dubnu do Chotěšic. Je toho hodně, kde budeme letos hrát. Naši příznivci vše najdou na našich web.stránkách www.kapela-poseidon.cz a nebo na FB oficiální stránky Kapela Poseidon

Tak dekuji za rozhovor , Michal Sixta – kapelník kapela Poseidon