Matěj Lipský nejen o planetáriu, Výpustku, ale i o novém albu Dark Energy

Kdysi jsme se seznámili díky jeho ex kapele, kdy jsem Matěje pozval do radiového Rockpaláce.  Matěj je  vnuk slavného a skvělého herce Lubomíra Lipského, tak jsem čekal "primadonu", ale přišel skvělej kluk s kterým sjme si docela hezky popovídali a mohu napsat, že se postipem času z nás stali přátelé. Obdivuju jeho energii, co všechno v životě stíhá. K rozhovoru jsme měl víc podmětů, nejen nové album, chystaný super festival v Tloskově, kde budou kapely jako Divoký Bill, Vypsaná Fixa... ale i XIII.století a jeho kapele Projekt XIII. ALE! zajímalo mě, jak dalece je plánovaná spolupráce, či projekt (tentokrát s malým pé) s mými dalšími velkými kamarády gotiky Cathedral In Flames, který mi naznačoval Phil Lee Fall, takže témat jsme měli dost.

Hned v úvodu, jak vypadá sestava kapely projekt XIII v roce 2024? Neutekl ti nikdo?
Ahoj Honzo, díky za prostor na Rock Paláci, sestava je stále stejná a myslím, že nás to čím dál víc spolu baví. Nejsme klasická zkušebnová kapela, takže před každým koncertem máme soustředění, kde vše dotáhneme a společně si zažijeme i jiné chvíle, než jen hraní, a to kapelu tuží dohromady. Takže i nadále se mnou v PROJEKTu XIII hrají: Kobdzey na bicí (jinak z kapely PRECEDENS), Rafan na kytaru (PIPES & PINTS), Martin Jandourek na basu (SECTOR X), Daniel Kroft na kytaru (LATITUDE 77) a Petr Maliňák na klávesy (DRUPI band).

Nedávno jste s kapelou INSANIA zahráli v pražském klubu Palác Akropolis svůj první klubový koncert, který byl opět vyprodaný, to máte hattrick ne? A prozraď i jakého hosta jste tam měli...
Je to tak, po vyprodaném koncertě v pražském planetáriu a v jeskyni Výpustek, se povedlo vyprodat i Palác Akropolis. Tady to ale nebylo jen díky nám, ale především díky kapele INSANIA, která je na scéně už od osmdesátých let a má stabilní základnu fanoušků. Byl to jejich nápad, abychom se stali speciálním hostem večera. Naše jediná podmínka byla, že nebudeme klasická předkapela, že budeme i v propagaci aktivní a že budeme mít klasický set, tj. 60 minut, vlastního zvukaře a vizuální show na velké LED stěně. Kluci z INSANIE jsou velice pokorní a moc fajn lidé, tak to pro ně nebyl problém a možná i díky tomu se povedlo Akropoli vyprodat. Podle Pavla Hrnčíře z produkce INSANIE (jinak zpěvák S.S.O.G.E. a ELBE), ten večer přišli do Akropole lidi tak půl na půl na nás a INSANII, tak jsme si vzájemně pomohli a byl to pro obě kapely skvělý zážitek i zápis do historie. Navíc my, coby speciální host, jsme také měli speciálního hosta a to Ondru Klímka (z kapely VLTAVA) na saxofon. Tím byl náš set ještě umocněn. Ještě dnes z toho celkového zážitku žiji a jsem věčný INSANII, že je to vůbec napadlo a vzali nás z jeskyní a kanálů na prkna, která znamenají, jak ríkával můj děda, okres.

rockpalalce matej2024

Na koncertě jste prvním 300 příchozím darovali vaše nové CD “Dark Energy”, dá se někde pořídit? Zkus nám toto album představit. Pokud se nemýlím, v loňském roce, se takto jmenovalo vaše EP, jeto tak?
Máš pravdu. V podstatě se stalo to, co je dnes běžné, že jsme dali dohromady loňské EP + singly, remixy a rarity a to vydalo na nové album. Ještě jsme k tomu všemu dotočili jednu novu písničku “Písečná”, která zatím není ani na Spotify nebo Apple Music. Takže nové CD by se dalo považovat za “kompilaci”, ale my ho vnímáme jako samostatné album, tím pádem jde o naše druhé CD. To, že jsme část nákladu mohli zdarma rozdat v Akropoli, se stalo díky sponzorům, kteří nám vydání pomohli zafinancovat. Zároveň to byl dobrý tah, jak dostat lidi do klubu na 19:00, kdy jsme měli začít hrát. Jinak se album dá normálně objednat přes naše sociální sítě, stačí nám napsat.

Zkus přeci jen novinku “Dark Energy” představit, kolik je tam skladeb a odkud původně jsou?
Nové album má 11 kompozic. Začíná tradičně intrem z produkce Daniela Krofta a následuje nevydaný cover “Dvojhvězda” od kapely SHALOM. Poté je na albu celé EP “Dark Energy”, tj. 4 novinky a remix titulní písně. Dále jsou tam singly “Raining Sun” (k této skladbě máme i videoklip), Angels (dark wave remix Kobdzeye) a již zmíněná novinka “Písečná”. Jako bonus jsme tam dali cover XIII. Století, který vyšel na našem prvním EP “Maska”. Bude to znít zvláštně, ale jako celek toto album funguje a drží hezky pohromadě. Podle prvních ohlasů se některým lidem svojí koncepcí, zvukem i hudbou líbí víc než debut. Jinak je to celé zabaleno do papírového digipacku.

Co Projekt XIII a vinyl? Ještě se ho nedočkáme?
Vinyl je stále můj sen, ale pokud s námi do toho nepůjde nějaké vydavatelství, tak se ho asi nedočkáme. Víš, v tomhle jsme úplně marní. My nemáme ani vlastní merchandise, tedy když pominu loňskou EP láhev “Dark Energy”, která je ale už beznadějně vyprodaná.

Když jsme u toho nahrávání, Phil z Cathedral in Flames mi v jednom našem rozhovor říkal, že vzniká nějaké spolupráce. U coveru Rebel Yell to nevyšlo (tehdy jsi byl tuším služebně v Kanadě?), můžeme se ještě na něco těšit?
Je to tak, chceme společně něco nazpívat. Původně jsme se shodli na hitu BILLYHO IDOLA, ale já byl v zahraničí a absolutně nestíhal, tak singl (mimochodem moc povedený), udělali CATHEDRAL IN FLAMES samostatně. Nicméně, teď společně pracujeme na jednom coveru od kapely PRIESSNITZ. A nepůjde jen o pěvecký duet, ale i hudební propojení našich kapel. Myslím, že to bude stát za to. Nechte se překvapit.

Co Tloskov Fest 2024, chystáte něco se svými klienty? Už padají některá jména, nebo je to ještě vše zahaleno tajemstvím?
To jsem rád, že se na Tloskov Fest ptáš. Je to festival, který je tu jednou za 5 let a je spojen s oslavou existence sociálních služeb v Tloskově. Tentokrát slavíme 65 let a čekají nás věci nevídané. Takže pokud chcete u toho být, zakupte lístek na: www.qrticket.cz/produkt/tloskov-fest-ii/
První ročník navštívilo 3000 lidí a byl vyprodán. pevně věříme, že se to povede i tentokrát. A na co lákáme? Headlinerem je kapela DIVOKEJ BILL, kteří přivezou celou svoji show a zahrají klasický 70 minutový set. Dále to bude VYPSANÁ FIXA, TOTÁLNÍ NASAZENÍ, KEKS, VLTAVA, VANUA2, MG’S, VILÉM ČOK A BYPASS, LAHVÁTOR, MR. LOCO. Zajímavostí festivalu bude i to, že se poprvé setkají obě “Třináctky”, což znamená, že kromě našeho PROJEKTU XIII, na festivalu zahraje i XIII. STOLETÍ. Navíc, my s PROJEKTEM XIII chystáme opět nezapomenutelnou vizuální show, která se nebude opakovat a bude připravena pouze pro tuto příležitost. V rámci ní se promítne oněch 65 let Tloskova. A abych nezapomněl na klienty, festival otevře kapela klientů KABRŇÁCI, a zahrají set prostonárodních písní. Bude to opravdu veliká jízda.

To mi připomíná vaší vrcholovou vizuální show v jeskyni Výpustek, máš tedy ještě něco podobného v rukávě? Je vůbec kam ještě jít dál?
OK, tak já to tedy prozradím, takže RockPalace má tuto informaci jako první. Během našeho koncertu na Tloskov Festu II. bude součástí show i videomapping skoro na celý zámek. A to nemluvím o tom, co chystáme na rok 2025, kdy bychom měli hrát v jednom klášteře, a pokud počasí dovolí, bude to vrchol našich vizuálních představení.

Nelze opomenout na tvojí ex kapelu, tam jsi k podobným akcím neměl šanci se realizovat? Připadal jsi mi tam poměrně „ztracený“, tady je z tebe leader a tahoun.
Úplně se k tomu nechci vracet, už proto, že jsem tehdy neodešel zrovna “dospěle”. Klukům přeji ať jim to dál hraje a baví je to. Já jsem rád, že se rozjel PROJEKT XIII, který si našel nejen původní fanoušky, ale oslovil i spoustu nových. Jsem za to vděčný. Ale máš pravdu, že se mi "rozvázaly ruce".

Máš na radiu Hey svůj pořad, o čem to je a kdy to je a koho si zveš jako hosty?
Pořad běží každou neděli od 16:00 (repríza každou středu od 17:00) a je na hodinku. Jmenuje se podle mého 2CD a knížky pro děti “Mámo, táto, v komoře je krockodýl”. Původně jsem vyzpovídal hosty, kteří na CD spolupracovali, jako např. Vaška Bláhu (DIVOKEJ BILL), Milana Caise (TATA BOJS), Matěje a Honzu Homolovi (WOHNOUT) a další… třeba i Ivana Hlase a Jirku Lábuse. A když jsem měl “hotovo”, řekl mi ředitel rádia Mirek Pýcha, jestli v tom nechci pokračovat, že je pořad poslouchaný a navíc mi nabídl jeho vysílání i na Rádiu Sázava (úterý od 16:00, čtvrtek od 17:00), tak jsem souhlasil. Vysílám v podstatě 3 roky a moc mě to baví. Zvu si zajímavé lidi nejen z hudební branže. Měl jsem tam třeba ředitele pražské ZOO Miroslava Bobka, nejslavnějšího českého sumo zápasníka Takanoyamu, geoinformatika Jiřího Šindeláře (našel např. hřeb Krista nebo hrobku Rožmberků) apod. Moc mě baví se na pořed připravovat a o hostech se dozvídat ty nejjemnější podrobnosti a detaily. Je to taková detektivní práce. Mám i rád, když je něčím v rozhovoru “zaskočím”. A ohlas na pořed je skvělý, fakt to poslouchá spousta lidí, což mě mile překvapilo.

Projekt XIII na svém novém singlu Raining Sun použil angličtinu, je to pro vás cesta? Mezi námi je málo zpěváků, kteří dokáží anglicky opravdu zazpívat, není lepší zůstat u češtiny?
U nás to bude výjimka, která bude potvrzovat pravidlo, že budeme zpívat v češtině. Ale čas od času nějaký anglicky nazpívaný singl ven pustíme. Důvod je ten, že nás poslouchá spousta zahraničních fanoušků, kteří o nás vědí díky Instagramu, ale také díky skvělé práci našeho on-line vydavatele Musicraft, kteří dostávají naši hudbu do světových playlistů na streamovacích platformách. Ale upřímně, moje angličtina nezní a znít nebude, jako od rodilého mluvčího. Jsem si vědom toho, že to občas “zatahá” za uši, i když se snažím a konzultuji texty s rodilým mluvčím. Ale v globálu je to jedno. Funguje to a máme zpětné vazby od Francie po Mexiko, že jsou fans rádi, že občas vědí, o čem zpíváme.

V závěru se ještě zeptám, jak se vyvíjí další spolupráce s Ondrou Klímkem z kapely Vltava a na čem teď pracujete?
Ondra je velice vytížený muzikant, ale pomalu a jistě se naše spolupráce prohlubuje. Určitě spolu zahrajeme na Tloskov Festu II. a bude se i víc podílet na novém albu, které bychom rádi udělali a pokřtili v roce 2025 na onom koncertě v klášteře.

Jaké plány máte na rok 2024?
Letos nás kromě Tloskov Festu čekají ještě dva koncerty s XIII. Stoletím. Nechci nic prozrazovat, ale minimálně jeden z nich bude velice unikátní. Nechte se překvapit. Jinak, letos budeme skládat nové skladby a začneme nahrávat třetí album. Pokud vše půjde, jak má, dočkáte se z něj minimálně singlu. A v roce 2025 novinku s pracovním názvem “Vesmír - Země - Duše” vydáme a pokřtíme na dalším speciálním koncertě. Píši to již teď, protože v roce 2025 budeme hrát pouze tam, aby se opět sjeli lidé ze všech koutů, podobně jako do Výpustku, a zažili si něco, co se opět nebude opakovat.

foto: František Ortmann