MERLIN a DAN ZEPPELIN HORYNA

Představovat MERLIN a DANA je nošením dříví do lesa. Takže ahoj DANE nebo ZEPPELINE?
Ahoj, obojí je správně. Přezdívku Zeppelin jsem dostal v sedmdesátých letech pro podobnost vizuální i hlasovou s Robertem Plantem a zůstala mi celý život. Ale samozřejmě jsem Dan a normálně mě tak lidé oslovují :-)

Loňsky rok byl pro tebe velmi náročný a úspěšný. Nová deska BENEFITU, oslavy výročí založení BENEFITU, objevil jsi se v televizi, koncerty MERLINU a tvá fyzioterapeutická práce. Občas vystoupíš s PUMPOU, VITACITEM. A určitě jsem na spoustu věcí zapomněl...
Poslední roky se mi aktivity množí a je tím pádem víc příležitostí. Ty televize byly takový bonus. Nejprve bych tě rád opravil, nejsem fyzioterapeut, ale psychoterapeut. To je stejný rozdíl jako ortoped a psychiatr. Mám soukromou terapeutickou praxi. Mám plno a klientům se v terapii daří. Z desky s Benefitem mám velkou radost, je opravdu dobrá a je naše (tedy z našich původních skladeb).

Taky bych rád doplnil tvé putování českým bigbítem takže - BENEFIT, FORMACE, PUMPA, PROJEKTIL,VITACIT, AUTOGEN, MERLIN a KROKY FR.JANEČKA - co tu ještě chybí? Třeba ten PROJEKTIL, to byla pro mne velká neznámá ve spojení s tebou
Ano, s Projektilem jsem začínal v sedmdesátém sedmém roce a byl jsem první, kdo zpíval slavnou Zahradu ticha. Jinak tam máš všechny kapely, ve kterých jsem působil.

Máme tu nový rok a MERLIN jde do své další sezony. Jaké je složení v roce 2016?
Je to sestava, která již funguje od smrti Aleše Zimolky třetím rokem a je to snad nejlepší seskupení, které jsem kdy za zády měl.

Tedy jmenovitě:
kytara Ondřej Pátek, v současné době jeden z nejlepších tuzemských kytaristů nastupující generace a zároveň autorský pilíř nové éry MERLINA
basa - fantastický Venca Merlin Kalaš, který se mnou hraje i v Benefitu
bicí - David Sharf, velký objev, který vyhrál před lety konkurz a je to neuvěřitelný groovař

Když se kouknu, tak máte určitě nízký věkový průměr, tedy mladá kapela.
Kromě mne, samozřejmě :-). Kluci jsou od čtyřiadvaceti do jednatřiceti let

Vím, že už v loňském roce začali probíhat přípravy na novou desku MERLINU.V jakém jste stadiu?
Máme udělaných deset skladeb, které se nyní aranžují a sehrávají. Melodické linky jsou hotovy, takže začínáme textovat. Do studia půjdeme dubnu.

Co můžeme o ní prozradit? Jsi výhradním autorem nebo se na textech a hudbě podílí celá kapela?
Hudbu skládá převážně Ondřej, já tam budu mít dva kousky. Ale na závěrečné podobě se podílí celá kapela během zkoušení. A texty píši já a pár jich pro nás napíše Jirka "Krůťák" který píše texty i pro Benefit a Pěchotu.

Tvé desky mají silný tématický náboj. NEVADA, TIBET ... co tě inspiruje při tvorbě nových písní?
Jsou to mé prožitky a můj pohled na svět a život něm. Jsem samozřejmě ovlivněný zkušenostmi z praktikování buddhismu. Jde o osobní svobodu a slušné soužití s ostatními lidmi. A důvěra v obecné dobro.

Autorsky jsi se už podílel i na nové a úspěšné desce BENEFITU a A TA JE FAKT DOBRÁ.
Stejně jako na desce MERLINA jsem autorem melodických linek. Hudba je základ, ale melodická linka, která je samostatnou součástí skladby ji završuje. Jsem pyšný na linku ke skladbě Anděl, kterou jsem šil Gumáčkovi na míru. A text ke skladbě Pánská jízda.

Teď tě budou moci fanoušci vidět v Liberci 6. 2. 2016 na křtu cd kapely RAIN
S kapelou RAIN nás pojí přátelství, které není jen hudební. Rozumíme si i lidsky. Byl jsem u Honzy v Novém Městě pod Smrkem přednášet pro mládež jejich klubu, pravidelně hrajeme na Fryyfestu a společně v klubech. Minimálně dvakrát do roka hraje s námi RAIN v Kainu.

Jaké jsou tvé plány na letošní rok co se tyká Merlinu?
Tak samozřejmě natočení a vydání desky, bude i na vinylu v limitované edici s dárkem, má se točit o nás dokument. Pojedeme klubové turné, kde budeme desku křtít po celých Čechách. O naše vystoupení se začal starat Milan Vipler, který je ve sjednávání koncertů velmi zběhlý. Takže to bude plodný rok, kdy se zase MERLIN na veřejnosti víc objeví.

Pojďme se podívat na ostatní. Padla nabídka či návrh aby jsi nazpíval písničky Vitacitu...
Tak zatím to je v jednání, ale odchodem Křížka do Citronu vznikla myšlenka, že bychom udělali koncertní set, kde bychom hráli písně od počátku Vitacitu v roce 1978 až do roku 1990. To znamená, že fanoušci uslyší vše podání mne a zpěváka Fany Stehlíka.

S Benefitem vystupujete prakticky každý týden, tam toho času na jiné projekty moc nezbývá
To je pravda, ale makám každou chvíli, každý den. Takže sice nebudu mít ani den volna, ale odzpívám jak s BENEFITEM, tak s MERLINEM a VITACITEM vše, co půjde. A k tomu ještě píši společně s redaktorkou knihu o svém životě, která vyjde u vydavatelství Grada na podzim.

Nějaký silný zážitek nebo vzpomínka z loňského roku?
Určitě to byl BENEFIT CAMP v Sendražicích, což byla krásná dvoudenní akce se sportovními kláními a letos se bude opakovat na konci června, nazpívání desky a festival v Hořicích s MERLINEM. Zážitky z osobního života vynechám. Snad jen, že jsem se hodně zlepšil v tenise. :-)

Co by jsi vzkázal svým fans do nového roku?
Přátelé, nenechte se děsit a unavovat děním kolem nás. Je to hodně vypjaté, nebezpečné, ale my jsme zodpovědní za své životy a tak když se zaměříme na ně, je to spousta práce, ale napomáhá to ke klidu. Radujme se z muziky, společně strávených chvil a naděje, že jde, jak má... PEACE AND LOVE

https://www.facebook.com/MERLIN-Dan-Horyna-322852625800/?fref=ts
http://www.merlin-rock.eu/