NÁVRAT LEGENDY REAKTOR ROZTÁČÍ SVÁ KOLA

 Vznik REAKTORU se datuje do 80.let o jejich začátcích a comebacku dnes hovořím s kapelníkem Marcelem Sixtou. Ahoj Marceli,REAKTOR byl váš první pokus na hudebním nebi nebo už jste mně li nějaké zkušenosti?
Ahoj, Reaktor nebyla moje první kapela, hrál jsem už na škole s kapelou Andromeda, na vojně potom jsem založil kapelu Rames,se kterou jsem hráli po soutěžích a festivalech, v roce 1979 jsem se vrátil z vojny a oslovila mě nymburská kapela Elektra, se které jsem vzal dva muzikanty a založil jsem Reaktor.

Takže zakládajícími členy byli.
Marcel Sixta,Jirka Tuček a Vladimír Chvojka

Dřív to nebylo jako dnes, že se sejde parta lidí a a řekne si založíme kapelu a večer už může vystupovat. Dřív se musel hledat zřizovatel přehrávky
Přesně,hráli jsme pod SSM Oskořínek,která nám zapůjčila zkušebnu a na sále v místní hospodě (kde se hraje dodnes) jsme za to dělali zábavy K tomu byly potřeba přehrávky,kde zkoušela komise,z hudební nauky, jeden z nás si musel udělat kapelnické zkoušky a jestli nehrajeme moc západních akordů :-) Na SSM jsem předkládali ke schválení texty,kde se kontrolovala jestli nerozvracíme socialistickou republiku.

Pro mne, dá se říct, klasická rocková sestava ve třech. To jste si řekli už na začátku nebo to nějak vyplynulo.
Ne,celkem nás bylo 5,ale byl to problém se zkouškami, s dojížděním atd. Proto jsme to zkusili ve třech a je to pohoda,člověk se cítí svobodnej, basa s bicíma šlapou linku a já mám prostor pro sebe :-)

Prakticky od začátku tvořily součást repertoáru vlastní skladby. Kdo byl autorem?
Autorem písniček jsem byl já,protože umím na víc nástrojů a hlavně klavír,kde je celá harmonie takže bylo jasno, písničky dělám dodnes

Tehdejší festivaly měli vždy nějaký politický podtext i REAKTOR se zúčastňoval podobných přehlídek, namátkou třeba v Hálkově divadle v Nymburce. S jakou písní a s jakým ohlasem?
Ano,hráli jsme s Reaktorem v roce 1982 a to i s klávesy.Byla to mladá angažovná píseň a hráli jsme skladbu od kapely Styx Too much time on my hands. á jse vyhrál zpěváka polabí a postoupil jsem se do krajského kola do Jihlavy, bohužel,soutěže jsem se nezúčatnil,protože kluci měli obavu aby se Reaktor rozpadl.

Rocková muzika neměla na růžích ustláno a tak docházelo k různým, dnes již komickým situacím
S tím souhlasím,nesmělo se zpívat co by narušovalo morálku socialistické mládeže a nebo už vůbec dát si anglický název,ihned to zamítly.

REAKTOR měl, dá se říct, nedlouhý život ale přesto zanechal určitou vzpomínku. Co stálo za rozpadem kapely?
Za rozpadem kapely stála moje manželství,kde jsem kapelu opustil,ale přesto jsem zůstali v kontaktu,kluci sehnali kytaristu,ale za nedlouho se kapela rozpadla.

Skupina se rozpadla, jaký byl další hudební osud bývalých členu.
Jirka Tuček (bicí) se také oženil a věnoval se rodině,a stavbě a rybaření Láďa Chvojka, chvíli hrál s kapelou Hrst (Marek Zelený) a rovněž oblékl svatební šaty, věnoval se chovu akvarijních rybiček. Co se mě týče,odešel jsem do Karlových Varů kde jsem nastoupil k barové kapele a posléze jsem jich vystřídal asi pět,nakonec jsem si založil svoji Pharao. Celkem jsem na baroví dráze působil 17let,po smrti mého otce, jsem se usadil a nastoupil ke stavební firmě jako řidič a pak vedoucí dopravy.

Po 35 letech dochází ke comebacku REAKTORU v původním složení. Kdo přišel s tím nápadem?
S nápadem jsem přišel já,společně s Jirkou Tučkem,Láďa 3roky usilovně bojkotoval znovu založení kapely,ale nakonec podlehl

Jsou nazkoušený písně nové nebo původní z prvního období kapely.
Jsou nazkoušeny zbrusu nové písně, když plánujeme obnovit pár mých hitů z 80tých let

Premiéra je ohlášena do Hálkova divadla v Nymburce.
Ano,premiéra je 19.3.2016 od 19:00hod a už se moc těšíme

Ale další novinka nebo vyjímečnost je, že vlastně před prvním vystoupením jste nahráli cd.
Tak,úplně ještě není hotové,ale z půlky ano, a teď se soustředíme na Hálkovo divadlo,nicméně hned po tom u mě ve studiu CD Wizard dotočíme.Křest desky by měl být někdy v létě

Rád bych si nechal nějaké informace pro příště určitě se znovu sejdeme a budeme si moct podrobněji popovídat o novem cd REAKTORU WIZARD
Určitě,budeme se těšit.

Hálkovo divadlo je jasný, co dál koncerty festivaly ...
Oslovilo nás pár agentur,ale určitě by jsme to nechtěli hnát na profi dráhu,kde by jsme byli svázaní smlouvami a koncerty,ale chceme dělat zábavy a oživit to, co jsme ztratili za 35let :-)

Díky za rozhovor a na závěr chceš něco vzkázat fanouškům?
Chtěl bych vzkázat,aby zachovali přízeň, protože jejich spokojenost a účast jsou motorem naší kapely a naše motivace

Marcel Sixta