ORCHIDEA KOVOVÁ KVĚTINA Z KARVINÉ

Dnes s Karvinskou heavy metalovou kapelou ORCHIDEA stále populárnější nejen u nás ale i v zahraničí. Ahoj, tak nejdříve něco k názvu
Zdravíme ! Padlo několik návrhů, jak bychom se mohli jmenovat, ovšem myslíme si, že to není právě to nejpodstatnější pro fungování kapely. Jednohlasně jsme se tehdá shodli na ORCHIDEA a nikdy nás nenapadlo měnit. Však právě poslech muziky tomu názvu dodává zcela nový rozměr a přiznejme si, nenajde se mnoho metalových kapel s podobným názvem, takže i to může být takové specifikum, díky kterému si nás spousta lidí zapamatuje. Jen to vyhledávání kapely v internetu dá trošku zabrat, kdy nejprve prolistujete mnohá květinářství, svatební salony a kdo ví co všechno ...

Začínáte 13. rok takže žádní nezdárkové. Jaké byli začátky ORCHIDEI zakladajicí sestava atd.
To letí ... Tak jako u většiny kapel ani nám se změny v sestavě nevyhnuly, ovšem stále je zachován pevný základ kapely, od počátku tvořený zpěvákem Tomášem, na basu hrajícím Jindrou a kytaristou Milošem, které v současnosti doplňuje ještě druhý kytarista Lukasz. Samozřejmě je vždy bolestné když někdo odchází, avšak vše zlé je taky k něčemu dobré a každý člověk, který kapelou prošel ji posunul zase o kousek dál, přinesl něco nového a nesmazatelně se zapsal pod jejím vývojem.

Současná sestava?
Jak již bylo řečeno, je to postaveno na pevném základě 3 původních členů, které doplňuje polský kytarista Lukasz. S Lukaszem v sestavě začínáme již třetí sezónu, vycházíme spolu v dobrém, snažíme se využívat nabraných zkušeností ... Fungujeme již 13. rokem bez jakékoli přestávky a stále máme energii do hraní a nové nápady, což nás těší a spíše jsme zvědavi, co je ještě před námi !

Nevypadá to že by to byl se skupinou ORCHIDEA váš první pokus na rockove scéně
Každý z nás poslouchá odlišnou muziku, ovšem všichni v sobě máme toho rockového ducha a dohromady tvoříme, co tvoříme. Tomu všemu předcházeli zkušenosti s punkem, ale také folkem, či bluegrassem ... základem však vždy byla kytara.

Loni vám vyšlo nebo spíš jste vydali 5 cd nosič
Je to tak, po třech letech jsme přišli s novinkou. Už bylo na čase, abychom opět zdokumentovali naši současnou tvorbu ...

Každé cd má jinou stopáž
- Země se točí (2005) – 7 skladeb
- Štír (2007) – 1 skladba (singl)
- ... Orchidea ... (2009) - 5 skladeb
- Future Visions (and History) (2012) – 5 novinek + 3 již dříve nahrané písně
- BAR 66 (2015) – 5 skladeb

Všechno to jsou spíše dema než plnohodnotná CD, ale to nějak neřešíme. Snažíme se každé 2-3 roky přinést něco nového, přiblížit současnou tvorbu, protože kapela se stále vyvíjí.

Zastavil bych se u vaší novinky BAR 66 představ nám ji i když už název něco napovídá
CD BAR 66 považujeme za naši dosud nejpovedenější nahrávku, a to nejen po stránce muziky a zvuku nahrávky, ale také grafické, kdy CD je umístěno ve vzhledném digipacku. Obsahuje 5 různých skladeb, úplných novinek, včetně písně BAR 66, která, ač vznikla spontánně doslova na poslední chvíli, dala název celému CD. Často hráváme na motoakcích a to nás nasměrovalo také k textu této skladby, čehož se chopil náš kamarád a nakonec se to stalo také motivem pro samotný obal desky.
Dříve jsme se tak trochu hledali, nyní jsme se však doufejme dostali do našeho ideálu, kdy jsme prodejní širšímu okolí a oslovujeme širší veřejnost než kdysi.

Vaše působení není omezeno hranicemi této republiky a zdárně vystupujete i v Polsku
Těšíme se na každý koncert za hranicemi stejně jako na každý koncert doma v Česku či na Slovensku. Nerozlišujeme lidi podle národností. Polsko naši hudbu skvěle přijalo a to potvrzuje, že muzika nezná hranic. Celkově jsme však otevřeni celé Evropě. V Rusku jsme třeba četné nabídky bohužel odmítli jen kvůli víz, tak snad časem ...

Jak to máte se zpěvem zpívate v polštině?
Jsme česká kapela a proto máme i české texty. Do Polska jezdíme již spoustu let, něco málo z jejich jazyka jsme již pochytili a tak nemáme problém s komunikací během koncertu v „polštině", ovšem texty jsme zachovali české.

Vidíš nějaký rozdíl mezi fanoušky zde a v Polsku?
Ano a obrovský. Stačí navštívit koncert, fesťák v Česku a Polsku a každý si udělá obrázek sám. V Česku navíc déle trvá, než se začnou lidi bavit ... asi tak o hodinu u každé kapely.

Řekl bych že Polsko trochu zachraňuje českou rockovou scénu protože čím dál více kapel tam vystupuje.
Kromě Marcela Woodmana jsme zatím snad nikoho nepotkali ... Ale jo, máš pravdu.

Řada kapel to řeší různými více či méně zdařilými revivaly, ale vy jste vsadily na autorskou tvorbu.
Naučit se něco podle dané předlohy umí spousta muzikantů, ale nic nenahradí radost z vlastní tvorby, když vidíš, že to fans berou, znají tvoje texty ... Covery jsou dobré ke cvičení, ale ne k prezentaci své kapely.

Loni cd BAR 66 jaké jsou plány pro letošek?
Nemáme potřebu každý rok nahrávat nové CD. Střádáme nápady, prostřednictvím koncertů šíříme aktuální CD a především si užíváme hraní !

Co čeští fandové budou mít možnost vás někde vidět?
Letos už zcela jistě ano, ale zatím nevíme kdy a kde.

Chtěli byste něco vzkázat fans?
Děkujeme za dlouholetou podporu, že chodíte na koncerty, kupujete naše CD a dáváte nám inspiraci pokračovat v tom, co děláme ! Bez fans by kapela neměla cíle.

www.bandzone.cz/orchidea
https://www.facebook.com/pages/ORCHIDEA/233244435291