Projekt XIII predstavi Dark Energy v jeskyni

Matěji, jak pokračují přípravy na moravskou akci?
Ahoj Honzo, moc díky za prostor na Rock Paláci. Koncert v jeskyni Výpustek se rychle blíží. Sobota 27. května je tu za chvíli, ale stále je ještě spousta práce. Teď spouštíme reklamní a mediální kampaň. Zároveň se chystají animace na videomapping. Je to vlastně tak trochu šílená vize udělat videomapping v jeskyni. Má ho na starosti skvělý a šikovný výtvarník Petr Raist Šťastný. Byli jsme spolu dvakrát v jeskyni Výpustek. Celou část nad pódiem si zakreslil a teď chystá v podstatě videoklipy, k našim jednotlivým skladbám, které přesně sednou do různých děr a výstupků ve skále. Fakt se na to těšíme a nejsme sami, dokonce se přijdou podívat i jeskyňáři.

Pro neznalé prozraď, o co tam půjde, jak to bude probíhat a o co to bude jiné, než běžný koncert? Jak to vypadá s kapacitou?
Koncert je k sezení a má omezenou kapacitu na 400 míst. Nicméně jsme se teď domluvili s jeskyňáři, že ji zvedneme na 500. I po zvednutí zbývá už jen něco kolem 190 ks vstupenek. Pokud tedy máte zájem se na koncert, který se skutečně nebude opakovat, podívat, tak neváhejte a podpořte nás zakoupením vstupenky na https://qrticket.cz/produkt/projekt-xiii-v-jeskyni-vypustek-s-videomappingem/

Proč by si fanoušci neměli tuto akci nechat ujít?
Těch důvodů je několik a i ve chvíli, co třeba naši hudbu ještě neznáte, stojí za to Výpustek navštívit. V první řadě je to samotný fakt, že se hraje v jeskyni, dále zde bude, jak už jsem nastínil, videomapping. Pokud vím, zatím nikdo v jeskyni videomapping neudělal. Dále zde vystoupí půvabná ISIOLIA se svým synth popovým setem a po ní již naše gothic rocková show. Během koncertu navíc pokřtíme naše nové EP a vzpomeneme i na mého dědečka, herce Lubomíra Lipského, protože letos uplyne 100 let od jeho narození. Budeme křtít Hu-Hu koktejlem a v rámci videomappingu se objeví pan George Camel, známá to role ze Čtyř vražd stačí drahoušku. Navíc to bude náš jediný koncert v tomto roce. 

Máte společné zkoušky, nebo každý pilujete v soukromí doma? A vůbec, jak spolu komunikuje?
My už jsme na zkoušky, kdy se kapela vidí každý týden, příliš staří. Je to tak, že si každý doma připraví své party a pak máme před koncertem dvě víkendová soustředění. Musíme vše zahrát co nejpřesněji, aby vše sedělo k videomappingu. Bude to docela náročné. Na druhou stranu, máme rádi výzvy. Komunikace je od osobního kontaktu přes telefonování, až po využití sociálních sítí.

Myslíš si, že přes všechny ty skype, facebooky, mobily je nutný osobní kontakt?
Určitě. Aby hudba dobře šlapala, není možné to nacvičit jen doma nebo přes internet. Kapela se musí sehrát a k tomu patří i ta mezilidská chemie. My si naštěstí v PROJEKTu XIII dobře “sedíme”. 

Tentokrát je to v jeskyni, minulý rok to bylo na hvězdárně, dá se říci, že jde o sérii konceptu?
Ano, ty jsi nás prokoukl. Je to skutečně tak. Je to dopředu promyšlený koncept tří koncertů: VESMÍR - ZEMĚ - DUŠE. První koncert byl v Planetum Praha, kde jsme pokřtili debutové CD “AD Radices Tergum”, při promítání planet, hvězd a mlhovin. Koncert jsme vyprodali, což nás moc těšilo. Pevně věříme, že se to povede i ve Výpustku. Tady půjde o zemitý koncert s videomappingem. A DUŠI si necháme až na rok 2025. Můžete hádat, co to bude a jak to asi bude vypadat. Mělo by to být vyvrcholení této trilogie. Příští rok máme v plánu objet několik festivalů, včetně Tloskov Festu.

336389443 2204953593029360 4039999713226624586 n

Co kapela, stále stejní hráči? Vzhledem k tomu, že každý máte svoje aktivity, tak jak se vám daří najít společný čas na spolupráci?
Čas si najít musíme, ale je to náročné. Máme termíny soustředění několik měsíců dopředu v diářích a já pevně doufám, že vše klapne. Asi by bylo fajn na tomto místě představit jednotlivé členy kapely a do závorky uvedu i jejich domovské bandy, rozhodně nejsme žádní začátečníci, byť je název PROJEKT XIII na scéně poměrně nový: Tomáš Kobdzey Kašpar (PRECEDENS) - bicí, Ivo Rafan Traxmandl (PIPES & PINTS) - kytara, Daniel Kroft (LATITUDE 77, NEGATIVE FACE) - kytara, Petr Maliňák (DRUPI band) - klávesy a Martin Jandourek (SECTOR X) - basa.

Vzhledem k tomu, že nové EP už mám nějaký ten den k dispozici, mám pár otázek přímo k němu a to, neprostá změna loga. Je to trvalé, nebo jen pro tento počin a co tě k tomu vedlo?
Je to jen dočasné. Celým obalem, ale i odkazy v hudbě vzdáváme čest kapele THE DAMNED. Trochu tím i navádíme fanoušky gothic rocku a post punku, že byť máme třináctku v názvu, naše hudba nevychází z XIII. Století, ale právě z britské postpunkové a gothick rockové vlny. V naší hudbě nově zazní i saxofon, který nahrál skvělý hostující saxofonista Ondra Klímek (jinak ho můžete znát z kapely VLTAVA, ale také ze spoluprací s Kamilem Střihavkou, Richardem Mülerem, Václavem Noidem Bártou a dalšími). Saxofonem odkazujeme rovněž k THE DAMNED, protože se tu a tam na jejich nahrávkách také vyskytoval.

Stejně jako logo mě zaujal skoro saudkovský obal, je skvělý, kde se čerpala inspirace?
Obal je v podstatě cover coveru. Když jsme si položili otázku, kdo by měl náš drink “Dark Energy” umíchat, hned mi před očima vyskočily postavy z alba “Grave Disorder” od zmíněných THE DAMNED. Náš výtvarník Maťo Mišík (jinak starší syn Vladimíra Mišíka a také ho můžete znát z jeho YouTube pořadu “Kytarová zbrojnice”) obal udělal tak, aby byl jiný, ale zároveň velice podobný. Dokonce o tom na své Facebookové a Instagramové stránky připravil filmy o vzniku obalu na pokračování. Navíc Maťo má Saudka rád, takže mu tento styl byl velice blízký. Všechno se propojí ve Výpustku, protože kmotrem alba bude právě Maťo. Nad ním bude vymappovaný saudkovský pan George Camel a navíc, Výpustek spadá pod obec Křtiny, takže budeme mít křest ve Křtinách.

EP obsahuje i jeden cover od Shalom – Dvojhvězda. Proč právě Shalom?
Tady musím uvést, že album vychází v tekuté podobě, tedy jako láhev, která má na sobě obal EP a QR odkaz na stažení hudby v elektronické podobě. Nejde však o streamovací platformy. Je to web, který pro nás připravilo vydavatelství Élysion a aby majitelé lahve měli něco extra, tento cover bude pouze zde. Nebude tedy na Spotify ani Apple Music, kde by se EP mělo objevit v květnu. A proč SHALOM? Na prvním EP “Maska” jsme udělali cover XIII. Století, kde je frontmanem Petr Štěpán. V SHALOMu to byl zase Petr Muk. Pro nás mají tito zpěváci něco společného, jakousi energii protkanou temnotou i světlem, velké charisma a ovlivnění dark indie scény. Proto jsme se rozhodli na druhém EP právě pro tento bonusový cover.

Zmínil jsi, že album vychází jako láhev, co tahle láhev obsahuje za drink?
Uvnitř láhve je nealkoholický “panák”. Je to silně koncentrovaný hnědý čaj Pu-erh s příchutí citrónové trávy. Je to hořký nechemický energetický nápoj od Samurai Shotu z edice DARK. Přišlo nám to jako dobrý nápad, to takto propojit. Nápad jsem si vypůjčil od, již zmíněného, Maťa Mišíka, který před lety se svojí kapelou GINGERHEAD vydal album také touto cestou. Mimochodem vydáváme pouze 113 láhví a víc jich nebude. Je to spíš taková raritka pro fanoušky a také to zamotává hlavu recenzentům.

Na xtý poslech je pro mne nejsilnější skladba titulka – Dark Energy, proč anglicky zpívaná? Shodou okolností The Cult mají z roku 2016 pilotní song Dark Energy. Úmysl nebo náhoda?
Je to opět úmysl, protože do britské goth scény patří samozřejmě i THE CULT. Asi se stane zvykem, že se na našich nahrávkách objeví alespoň jedna skladba v angličtině. Důvod je prostý, máme spoustu fanoušků na goth scéně v zahraničí a oni nám často píší, že by je zajímalo, o čem zpíváme. Tak to bereme, jako takový dárek pro ně. Navíc, nově jsme přešli pod vydavatelství Music Craft, kteří umí dostat naší hudbu do goth playlistů na streamovacích platformách (mají skvělé výsledky např. s CATHEDRAL IN FLAMES) a tam je angličtina podmínkou. Z tohoto důvodu teď v dubnu vyjde i singl Angels (dark remix). Je to původní písnička Angels z debutu, ale Kobdzey ji předělal do formátu dark wave. Výsledek je skvělý, všem ho doporučuji (vychází 14. 4. na všech streamovacích platformách). Mimochodem tady dělal obal ještě původní výtvarník Deather a je tam i původní logo PROJEKTu XIII.

Když už jsi zmínil CATHEDRAL IN FLAMES, prý společně chystáte něco zajímavého?
Domluvil jsem se zpěvákem Philem, že to v tomto rozhovoru alespoň částečně prozradím. Před časem se mi ozval Phil, jestli bychom spolu nenatočili duet, jakožto dva zásadní goth hlasy pražské scény. Ten nápad se mi moc líbil. Domluvili jsme se, že uděláme cover. Měli jsme si poslat tři písničky a pak řešit dál. Mohli jsme vybírat ze všeho. Jaké pak bylo naše překvapení, když se objevila shoda v podobě jednoho dávného osmdesátkového hitu. V současné době je hotové demo a postupně do něj nahráváme vokály a další nástroje. Bicí a klávesy jdou za PROJEKTem XIII a kytary, basa jsou na straně CATHEDRAL IN FLAMES. Celý singl by se měl míchat v zahraničí, a protože máme nově společného vydavatele, tak nebude problém s vypuštěním singlu do “éteru”. Budeme Tě a čtenáře Rock Palace určitě včas informovat.

EP Dark Energy zůstane jen jako elektronická verze, nebo plánuješ i fyzický nosič?
Zatím plánujeme jen naše láhve a onen tajný web, kam se přes láhev lidi dostanou pomocí qr kódu. Vydání na streamovacích platformách proběhne někdy v průběhu května. Nicméně, do budoucna se nebráníme tomu, že by třeba všechna naše EP a snigly vyšly na CD. Ale zatím jen elektronicky.

Prezentujete se jako gotická kapela, jak se podle vás jak, nebo čím se prezentuje gotický rock?
Zajímavá otázka. My jsme někde na pomezí post punku a gothic rocku. Z mého pohledu je to navázání na dark indie scénu, která se vytvořila kolem post punkových a nově vznikajících kapel koncem osmdesátých let. Jak už jsem řekl, pro mě osobně to byla především britská scéna. Punk rock se zpomalil, objevily se klávesy a koketování s elektronikou. Texty potemněly a celkový feeling z kapel byl tak jiný, že si zasloužil i nové stylové pojmenování. My se na to všechno snažíme v naší hudbě navázat. Jak se nám to daří, je na posouzení jiných.

Co vzkážeš našim čtenářům a co jim pustíme? 
Předem díky Tobě za rozhovor a čtenářům, kteří dočetli až sem, díky, že v dnešní době “skipování” a nahodilého čtení jste si i v on-line prostoru našli čas a dali rozhovor celý. Pokud chcete, dorazte za námi do jeskyně. Jen, pokud tam půjdete, musíte se dobře obléci, v jeskyni je celoročně jen devět stupňů. Energii vám ale dodá nejen unikátní koncert, ale třeba i naše tekuté EP, které tam bude k dostání. Na závěr bych asi pustil náš poslední videoklip “Průvodkyně temnotou”. Je to i zároveň taková pozvánka na koncert v jeskyni Výpustek.