S Pavlem Štěpánkem nejen o Regonu

Ahoj Pavle. Hned ze začátku, jak je to dnes správně? Regon rock nebo Heavy rock Regon?
Správně je čistě Regon. Ostatní jsou jen upřesňující informace pro nezasvěcené. Někdo v Regonu slyší rock, někdo metal, někdo obojí. Pro nás je to prostě parta, co spolu něco prožila a snažila se dělat vlastní muziku. A taky o to, aby to byl ten správnej bigboš (neplést s Big Bossem – Jirkou Waltrem z Root)

Regon je stále ve stavu hibernace?
Přesně tak – Regon je takříkajíc „u ledu“. Hrajeme jen tak třikrát, čtyřikrát do roka pro staré známé (mezi pořadateli). Nezkoušíme a nic nového netvoříme. Ale i tak se nám občas přihodí takové milé věci, jako třeba letos v březnu­ jedna hodná dcera nás „věnovala“ (jako naše vystoupení), svému taťkovi ke čtyřicátinám. Borec až od Rakovníka na nás v mládí pravidelně jezdil do Náramče, tak jsme mu přijeli zahrát přes celou republiku. A rodina to tak dobře utajila, že překvápko bylo dokonalé. Co ti mám povídat, bylo to tak dojemný, že celá rokerská párty začínala slzičkama. Ale pak se plynule přešlo na bigbít a na rum.

Jak do toho zapadá Dejavu?
Dejavu je projekt a zároveň skupina, pokračovatel Regonu. Jak jsem říkal, s Regonem skoro nehrajeme, ale ne proto, že bychom nechtěli. Sestava, která se v poslední době ustálila, má jednu podstatnou nevýhodu – kytaristé a hlavní pěvci jsou zároveň leadery jiných kapel­ brácha v přerovským Penzistoru a Michal v Kernu. A skloubit tři termínové kalendáře je věc, těžko řešitelná pro velký produkční tým, natož pro mě. Tak jsme se dohodli s Honzou Kotasem, že postavíme kapelu, která nebude závislá na bráchovi ani Míšovi. A protože jsme nechtěli lidi falešně lákat na Regon (což bez bratra je, jak Queen bez Fredieho), tak jsme kapelu nazvali Dejavu. Něco, co lidi znají­ písničky Regonu­ ale v trochu jiném provedení. Zároveň jsme nechtěli úplně pohřbít tak krásně „zamražený“ Regon, čili, když bratr a Michal mají čas, tak si s námi zahrají, a je to v ten moment projekt Dejavu­ Regon, když hrajeme sami, tak je to kapela Dejavu. Trochu složitý, na to, že jde jen o rock ́n ́roll, co?

Takže sestava?
Jak z výše uvedeného vyplývá, jsou dvě­
Regon
- Jirka Štěpánek, kytara, zpěv (nyní Dědyn Jiřin v Penzistoru)
- Michal Konečný, kytara, zpěv (nyní zpěvák Kernu)
- Honza Kotas, basa, zpěv
- Pavel Štěpánek, bicí, zpěv
a jako host, nyní už ovšem stálý, bratrův bývalý žák, Tomáš Pavlůsek – skvělá kytara.

Dejavu pak k Honzovi a ke mně přibudou:
- Karel Vaculík, kytara, zpěv
- Standa Kučera, kytara (aby se to nepletlo, tak jeden z prapůvodních kytaristů Regonu)
- Jirka Káfoněk, klávesy, zpěv.

Jména, která můžeme číst i v sestavách jiných kapel.
Tak už výše popsáno. Jirka Štěpánek – workoholik, čili Penzistor, Regon, Olomoucká country formace Exstress a další hudební projekty. No a Míša Konečný téměř plnohodnotně nahrazuje J.A.Kronka v znovuzrozeném Kernu.

Letos jste měli, dá se říct, premiérový vystoupení a ohlasy byly?
Zatím jsme s Dejavu hráli asi čtyřikrát a odezva byla vždycky parádní. Hrajeme sice vlastní, ale lety v Regonu prověřené písničky. Věříme jim a přesto, že v podání Dejavu znějí trochu jinak, lidem se to líbí. A to určitě znáš – když se lidem líbí, co hraješ, na pódiu do toho dáš všechno. A je jedno, že „už mi lásko není třicet let“. Možná si to o to víc užíváme.

Plány do budoucna?
Hrát, dělat muziku. To je teď už jediný, „vo co go“. Časy, kdy jsme chtěli bejt slavný, oblbovat kočičky a snili o vyprodaných halách, jsou za náma. Teď je muzika ten cíl. Všechno navíc už je jen bonus (za vytrvalost).

Někde jsem postřehl ve spojitosti s vámi použití obratu návrat ke kořenům.
Jasně. Nás už kdysi „renomovaní“ hudební kritici v Melodii, Rock a Popu a podobných tematických tiskovinách ztrhali při vydání prvního CD Hon na štěstí za to, že naše muzika je málo objevná, že nic novýho nepřináší. Hmm, asi ne. Ale je to bigbít, hranej poctivě, od srdce a s přesvědčením. Takže my se vlastně k žádným kořenům vracet nemusíme, my jsme tam furt. Ale to, o čem jsi mluvil, bylo myšlený, jako návrat k prehistorickým, pozapomenutým, starým songům Regonu.

Ale začátky bych hledal už u GONGU
Tak on i název Regon je takovým odkazem na původní formaci Honzy Kotase (dnes už jediného zakládajícího člena jak Regonu, tak i Gongu).

Regon byl i provázán s Kernem
Tyhle kapely se spolu často potkávaly na pódiích. V době personálních změn pak místo druhého kytaristy (a na čas i kapelníka) v Regonu zaujal Tonda Vodička. To bylo v době, kdy Regon hrál asi nejvíc a propracoval se, řečeno sportovní terminologií, do druhé, možná skoro první ligy. V té době přišel do kapely místo mě druhý Vodička, Karel. No a s ním a s Tonym teď zase pro změnu zpívá v Kernu jeden z pilířů Regonu, Michal Konečný. Tady se skoro dá parafrázovat jedna slavná herečka (myslím, že to byla BB) – Svět je malý, všichni se sejdeme v jedné posteli!

Regon zanechal i nesmazatelnou stopu nejen na moravských pódiích ale i na zvukových nosičích. Jaká je tady diskografie?
Začalo to nahrávkou v Ostravském studiu Barbarella – Red Sonja. Ta vyšla jen na MC (pro mladší generaci – MC byl hudební nosič, kazeta s magnetickým páskem, který když se dal do příslušného přístroje, linuli se z něj prapodivné zvuky, občas připomínající muziku). Další deskou byl už zmiňovaný Hon na štěstí. Ten vznikl také v Barbarelle, později byl remasterován v pražském Snake Records. V dalším Ostravském studiu, tentokrát ve studiu Citron, vzniklo poslední zveřejněné CD s názvem Drahej špás. Ještě sice po té Regon nahrál u Ivo Viktorína ve Zlíně jednu desku, ta ale zůstala světu utajena a nejspíš jí nikdy nikdo neuslyší. Proč, to netuším. Nějak to šlo všechno do kopru a kapela oficiálně ukončila činnost. Regon jsme pak pro občasné hraní oživili až po několika letech. Taky bych zmínil tři oficiální videoklipy – Nalej, Stopy dotyků (k dohledání na You Tube, a poslední A co je?! ... tak to asi někde v archívu TV Prima.

Jedna otázka se mi tady stále vrací a s kterou si neví rady ani Dědek na brněnském Metal line. Doba vzniku tedy rok?
Tak jako u každého záhadného objektu, i u Regonu je letopočet nejasný:­). Ale ne, Regon na půdorysu tehdejšího Gongu, založil Honza Kotas v roce 1984. Takže příští rok jde Regon (i přes svoji hybernaci) do Kristových let. Tak doufám, že to s námi všichni jaksepatří oslavíte – u dobré muziky a nějakého toho 40-ti a více procentního moku!!! Už se těšíme!!!

https://www.facebook.com/rockregon/
http://regon-music.webnode.cz/