Spálí nás Clair "Ohněm"?

Klára CLAIR Pretorová a Simon BD Primadonna spojili své hudebni síly, své hudební pocity a společne utvořili začátkem roku 2017 moderní rockovou formaci CLAIR která je odrazem jejich společného hudebního cítění a vnímání. Předlohou k písním CLAIR se stal život sám, jak ve své krutosti, tak i v celé své kráse, touhy, zklamání, radost, to vše je zakomponováno ve skladbách CLAIR. Vyjímečný rockový hlas Kláry již v premiérové skladbě “OHEŇ” nenechá nikoho na pochybách o kvalitách této formace a jen čas ukáže, jak daleko ve své společné cestě ujdou a kolik posluchačů CLAIR dokáže oslovit. Kláry jsme se zeptali na několik otázek. 

Jsme rádi že můžeme být na začátku jejich cesty a níže přinášíme zpověď Kláry CLAIR Pretorové.Jak ses vlastně dostala k rockové muzice?
K rockové muzice mě přivedl otec, který co by kytarista mě již v útlém dětství pouštěl nahrávky dnes již rockové klasiky, jako jsou AC DC apod.

Vzpomeneš si, kdy ses dostala k nějaké rockové nahrávce a čí byla?
Ano, jako malá 6ti letá dívenka jsem držela v ruce vařečku jako mikrofon a zpívala “Highway to Hell”:-)
Což, de fakto, ukazovalo již tenkrát, na mou budoucí dráhu zpěvačky

Máš nějaké vzory mezi rockovými muzikanty, jestli ano, kdo to je?
Mám jich spoustu, avšak postupem času a v návaznosti na tvorbě se i mění mnou preferovaní muzikanti. Z těch zahraničních bych ráda vypíchla Lzzy Hale ze skupiny HALESTORM.

Co tě nejvíce zaujalo a baví na rockové muzice?
Rocková muzika je pravdivá. Aspoň v mém podání, kde vedle zpěvu píši i texty, se nejedná o prvoplánované kompozice zvuků převzatých z hudebních bank a textů psaných někým jiným, pokud se bavíme samozřejmě o CLAIR:-)

Co ti rocková hudba dává a naopak zase bere?
Rocková muzika mi dává smysl života, avšak na druhou stranu mi samozřejmě bere po nejvíce čas, který, vzhledem k tomu že jsem máma dvou dětí, musím pečlivě dopředu plánovat. Ale je to dost často obtížné:-)

Co si ještě ráda pouštíš kromě rocku?
Kromě rocku, mám ráda i symfonickou hudbu, která je např. velkou součástí kapely BIGDOG, kde od nového roku zpívám.

Zůstal ti v srdci nějaký rockový koncert?
Určitě ano, z těch zahraničních kapel to byl určitě IRON MAIDEN, kdy celý koncert propršel, a i přes nepřízeň počasí celá kapela IRON MAIDEN odvedla na pódiu 110%, kde většina českých kapel by se od nich měla i toto učit:-)

Kdo ti píše texty a kdo je autorem aktuální písně Oheň?
Text písně “Oheň” byl právě ten impulz, který nechal vzniknout CLAIR. S tímto textem jsem oslovila (a to je i odpověď na otázku “kdo píše texty”) kytaristu skupiny BIGDOG Simona BD Primadonnu a ten právě dal impulz k vzniku CLAIR. Na zpěvnou linku a text, který jsem mu představila on zkomponoval hudbu, tak jak ji můžete dnes slyšet.

Jak jste se dostali k tomu, aby vaší písničku premiérovali v Chicagu?
Zcela náhodou a nečekaně, byli jsme sami osloveni pouhý jeden den po vydání našeho videa, kdy nám bylo nabídnuto promítání našeho videa v Chicagu v Cafe Prague v rámci českých dnů v Chicagu. Avšak na živé hraní v USA si musíme ještě počkat:-) doufáme, že ne moc dlouho:-), nicméně spolupráce se v těchto dnech již rozvíjí a věříme v návaznosti na indiciích, které nám jsou předkládány, že budoucí spolupráce i co se živého hraní týká je již dnes v přípravách, ale nechceme dopředu nic předvídat:-)

Jak se ti v Chicagu líbilo?
Určitě se mi tam líbit bude:-)

Jak bys porovnala přístup k rockové muzice u nás a v USA?

No už pouze fakt že si nás všímají zahraniční subjekty na rozdíl od těch domácích, kde naše si nás zcela jistě nevšimnou, pokud nebudeme mít za zády nahrávací společnost typu Universal apod, je smutnou výpovědí o komerčním zájmu českých promotérů, radií a pod

Kdy se dočkáme nějakého alba od projektu Clair?
Ještě stále jsme v plenkách co se týče CLAIR, nicméně toto vše bude záležet a záviset na ohlasech na stávající skladbu. V současné chvíli připravujeme druhé video k druhé písni, tak věříme, že i tato se bude líbit:-) a v případě ohlasů, které naplní naše očekávání a splní daný cíl, nebude nic bránit nahrání plnohodnotného alba.

Kdo všechno tvoří projekt Clair?
CLAIR je tvořena dvěma lidmi a to kytarista, skladatel Simon BD Primadonna a Klára CLAIR Pretorová

Pojedete nějaké turné po Čechách?
Pojedeme a to v rámci kapely BIGDOG. CLAIR jako taková nemá zatím repertoár k tomu, aby byla sto uhrát celý koncert a proto se písně CLAIR budou hrát v rámci hudebního setu BIGDOG

Co všechno chceš stihnout v letošním roce?
Jak jsem již uvedla, mám rodinu a ta je pro mě samozřejmě hodně důležitá a proto vedle CLAIR, BIGDOG, mou snahou bude užívat si každé volné chvilky a příležitosti se svými dvěma dětmi

Jaké jsou tvé ambice a plány do budoucna?
Mé plány a ambice jsou pevně spjaté s CLAIR a BIGDOG. V případě úspěchu se jak mé plány, tak i ambice naplní dokonale:-)

Máš nějaké životní motto?
I těch mott mám několik:-) Vím že Simon má motto “Svět patří těm, co se neposerou” a je to i stejnojmenná skladba z repertoáru BIGDOG, ale mé motto spíš zní “Nesni svůj život,žij svůj sen”

Co by jsi závěrem chtěla vzkázala naším čtenářům?
Že si přejeme světový mír:-), nevím tedy jak Simon, ale já určitě:-) Pevně věříme a doufáme, že naše tvorba, promluví i k ostatním lidem a je nám vcelku jedno jestli to bude jeden člověk nebo tisíc lidí, protože to že naše hudba, byť jen jednoho člověka povznese, potěší, naplní, je pro nás ta největší pocta. Víte, teď nedávno jsme byli společně se Simonem na akustickém koncertu jedné české kapely (záměrně neuvádím název, aby jsme nemohli škatulkovat podle druhu, nebo obsahu hudby) a jednou bychom si přáli zažít to co si můžou na české scéně dovolit snad jen oni. A to že nemusí vůbec zpívat, protože zpěv za ně obstaralo mocným chorálem všech 450 návstěvníků. Byl to úžasný zážitek a je jen na Vás na čtenářích, posluchačích, jestli i toto nám umožníte.

S láskou Klára CLAIR Pretorová