Stíny a EX 05 35 let

Téměř v tichosti spatřil světlo světa nový počin benáteckých rockových legend EX 05 CD STÍNY. A dnes si budeme povídat s Milanem Frumarem - kapelníkem, hráčem na bicí nástroje a mužem mnoha profesí a tváří. Ahoj, tak teď nevím čím začít, co je větší téma, jestli 35 let na pódiu nebo nová deska. Jak to máš ty?
To výročí znamená strašně dlouhou dobu, je to až neuvěřitelné. Když si to nějak vrátím před sebe formou pomyslného filmového pásu, asi něco bude v popředí víc, samozřejmě to pozitivní a hezké, něco míň, jako všechno v životě. Byla to dlouhá cesta a něco jsme na ní zažili a doufám i udělali nějakou tu muziku k obrazu svému, aby tady po nás něco zůstalo. Takže váhu to nějakou určitě má. Vydání CD je vždycky krásné, je to sváteční pocit, člověk zná materiál, ale stejně otevírá první CD z lisovny zabalené, jako dítě vánoční dárek a je to skvělej a dobrej pocit. My jsme ty věci nedělili, přišlo to tak nějak k sobě a tak to tak bylo.

Stíny - velice zajímavá deska. Při prvním poslechu mne to zas až tak nezaujalo, ale dnes ji sjíždím již po třetí a stále objevuji nové rify a finesy. To není momentální počin, který vznikl za měsíc. Rozmanitost stylu je záměr nebo to vyplynulo až ve studiu?
Ten výběr skladeb je strašně pestrý, já mám natočená dema v "šuplíku" a v nějaké časové ose se prostě vybere něco, co by nám sedlo, nebo co bychom chtěli zkusit vyzkoušet. Celkem tohle poslední CD trvalo natočit a zmixovat delší dobu a o rok se protáhla realizace, času je míň, jsme línější, ale nakonec to klaplo.

Počet písní 21, to by dalo pomalu na dvojalbum. Jedná se pouze o nové songy? Takže archiv vyprázdněn a objevení nějakého songu z dob Aberace už je utopií?
Počet skladeb, to je problém, mělo by být na CD jen do deseti skladeb? Taky bych to tak chtěl, ale co s těmi, co zůstanou, je mi jich líto, ale vím, že je to už moc, v podstatě na 3 CD z posledních let máme cca 60 písní, to je hodně, možná to pak posluchače odradí, že jich tam je moc, ale já to beru jako hrozen vína na ochutnání, je tam každá kulička jiná a v ní je nějaké tajemství, je to obrázek o práci o stavu myšlení, pokud to opravdu v písních je. Archív starých písní? Na jednom počinu už dávno jsme dali k sobě asi 8 balad EX 05 a hráli jsme je na 20 letech kapely živě i jsou nahrané, něco se občas oprášilo a tak jsme třeba hráli i věci jako Srdce do bazaru a Padá déšť, jde to podle nálady i potřeby.

Jako správný otec svých songů máš všechny rád, ale za sebe, vyzdvihl bys nějaký? Přiznám se, že i já bych s tím měl problém vyzdvihnout jednu píseň, ale zkusím STÍNY a BLUDNÝ KRUH.
Bludný kruh je takový ten typický RETRO model balady, je to klasická pomalá pecka. Stíny jsem nazpíval sám, to je taková Kocábovina a složil jsem to, když jsme hráli s Klaudou Kryšpínem v Ml. Boleslavi a on tam jammoval, nějak mě ty jeho hrané tympány zapadly do mozku. Líbí se mi basa v Marná sláva, těžko říct, taky si od toho potřebuju oddechnout, takže to teď moc nerozebíráme.

Stíny velice zdařilé cd, takže radia, promoteři, manažeři …s nimi se asi dveře netrhnou?
Rozhovor ano i s ukázkami na rádiu Signál, podpora rádia BEAT, Boleslavský deník, dále DRUMCENTER.CZ, velká podpora a velice upřímná a milá... Srpen byl dovolenkový a tak jsme to ještě moc nerozjeli, zatím jsem ještě ani neodvezl CD do soutěží do rádia ani novin, takže uvidíme, co se rozjede na podzim, kdy bude na vše víc času.

Zastavil bych se u dalšího songu, dá se říct i protest songu - Má vlast. Dá se říct, že zde mluvíš za většinu národa a přeci to nejde.
Přijde mi, že se nám všem svírá oprátka na hrdle, nebudeme smět nic a budeme jen poslouchat příkazy, začalo to kouřením, žárovkama, teď sedátkem v traktoru pro jeden rozměr "zadku" a končí to sekačkama a nočním klidem od 10 hodin večer, jen to píšu a je mi z toho hned blbě. Nikdo to nechceme, ale všichni to volí... Nerozumím tomu. Pro bohémský povahy je to svázání a začipování, kontrolování a špiclování... Hnus. Netuším, jak tohle dopadne i s vědomím migrace a plánů paní Merklové. Ale je to tím, že dnes 50 lidí - 50 názorů, každý chce mít pravdu a tak se nikdy a nikde s nikým už nedohodne, svět jde do prdele...

Rýsuje se něco v Benátkách nebo v okolí? Mladá Boleslav není moc nakloněna rockové muzice a i Bašta u vás neměla dlouhého trvání.
No, nevidím to růžově, Bašta už nedělá koncerty, v Mladý Boleslavi jsme hráli naposled s Abraxasem a pak na koupališti, kino Svět bylo taky dobrý, ale ani nevím, zda to vůbec funguje, teď hrajeme v Kosmonosích, je to akce Dny duševního zdraví a je to již asi 4 ročník, takže jsme tam už po čtvrtý s kapelou Artes. Stará Boleslav a několik koncertů na Svatováclavských slavnostech, no a tady u nás Loděnice - kdy když tam byl Michal Prokop, přišlo 50 platících... Ještě, že máme studio a můžeme se bavit skládáním, na druhou stranu už nehledáme hraní za každou cenu...

35 let, to je nejlepší věk. Výroční koncert proběhl již tradičně v Benátkách v Loděnici. Byli i hosté?
Jen Jitka Svobodová, tradičně s námi odzpívala pár písní. Před tím to byla folkařka Šany Šanclová. Letos jsme to nebrali až tak vážně, hořel nám termín CD, nestíhalo se a ani jsme nestačili natočit žádný klip. To bychom chtěli napravit a něco natočit v klidu a dát tomu trochu práce a času.

Nějaký vzkaz pro fanoušky?
Zdravíme z Benátek nad Jizerou, poslechněte si CD Stíny a přeju Vám i sobě, abychom nezblbnuli a uchovali si svou hrdost doporučuju Má vlast z CD, ať víte o čem je řeč...

Díky za rozhovor a někdy na bigbítu. PS: cd přidávám do horní police k Synkopám, Petřinovi a starému Blue efectu.

https://www.facebook.com/kapelaex05/?fref=ts
http://bandzone.cz/ex05
http://www.ex05.cz/