Trautenberk se svým tanzmetalem pokračuje ve Vzpouře kanců

  • Číst 8167 krát

Trautenberk, kam tahle kapela přijede, rozdává pořádnou porci humoru a fantastickou hudební show, která strhne i původní odpůrce. Energii, která se z pódia valí, se nedá odolat a jejich humorné texty, často s patřičnou dávkou satiry nás prostě baví. A když ještě když kapela sama sebe nebere zarputile vážně, je to paráda. Na Slavíku obsadili 21. místo v blízkosti kapel jako Dymytry, Traktor, Škwor… a dnes opravdu patří právem do první ligy. Chystané album je dostatečně velkým důvodem si s kapelou popovídat, jmenovitě s Horstem.

Pánové, z jedné krize jsme se dostali, před prahem druhé stojíme, jak kapela zvládla minulé covidové období?
Upřímně to byla po desetiletém marathonu práce /zkoušky/ koncerty, docela vítaná pauza. Zprvu jsme to samozřejmě přijímali s nechutí a kluci, co bookujou koncerty měli a dodnes mají horkou hlavu, ale jinak to byl fajn relax. Na druhou stranu nám chyběli lidi. A to jak na koncertech, tak i takové to klábosení v hospodě. Inspiraci nabíráme hlavně tam. Takže přesto, že na skládání byla spousta času, chyběly podněty. Čili suma sumárum, minulé covidové období nebylo ani blbý, ani dobrý, bylo prostě nijaký.

Rok 2021 byl oproti roku 2020 alespoň trochu pozitivnější, zvládli jste nějaké koncerty a jaké to bylo stát na pódiu po delší vynucené době?
Jiný. Čekali jsme, že budou po té pauze lidi hladoví po kultuře a bude to jízda jako nikdy. Do jisté míry to tak bylo, ale pořád byl ve vzduchu cítit jakýsi otřes. Lidi nevěděli, jak k sobě přistupovat, první řady prořídly, bezstarostnost vymizela a místo ní přišla opatrnost. Minimálně na začátku to tak bylo. S postupem času se situace zlepšila a teď na konci sezóny už to byly zase ty správný veselice. A to i přesto, že bylo jasný, že přichází další vlna. Lidi už jsou z předposranosti unavení.

Koukal jsem na váš web, sestava stále stejná, což je dobře. Jaká chemie vás drží pohromadě? Máte mezi sebou občas tu tak zvanou ponorku?
Žádná chemie! Konzumujeme výhradně jen přírodní látky! A to jen někteří:-) Ale jinak je to opravdu s podivem. Každej jsme úplně jinej, přesto jsme našli společnej humor a určitej způsob vyjadřování, kterému málokdo zvenčí rozumí. A samozřejmě je spousta věcí, které nás na sobě vzájemně serou a je to důvod k občasným ponorkám. Ale mám pocit, že už jsme se to za ty léta naučili zvládat. Stačilo jen pochopit, že každej jsme prostě kokot jiným způsobem.

Co říkáte na vaše výborné 21. místo ve Slavíkovi 2021? Berete tu soutěž vůbec jako nějaký „barometr“ popularity?
Slavík, to je taková srandička. Samozřejmě, že nás to pěkný umístění příjemně zalechtalo na šourku, ale brát to jako barometr popularity, to fakt ne. Ale je fajn, že si tolik fanoušků našlo čas, aby nám ten hlas poslalo a vyjádřilo nám podporu. To je to, co na tom potěšilo nejvíc.

Váš výsledek je výborný, přesto nemáte pocit, že podle výsledků je zase rocková muzika maličko na ústupu?
Ani ne. Ve Slavíkovi většinou rockeři nehlasují. Většinou je to i dost mijí, si myslím. Ostatně jako veškerej mainstream.  Popularitu neurčuje anketa, ve které se hlasuje zdarma, ale fanoušci, kteří chodí na koncerty a jsou ochotni si zaplatit za vstupenku.  A těch je i přes tuhle divnou dobu naštěstí pořád dost.

Pojďme se podívat na album, co chystáte, v první řadě, jistě vyjde i CD a co stále populárnější vinyl? Jak se díváte vy na návrat „médií“, které pomalu zanikly nástupem CD?
Naše Andulička je velká sběratelka vinylů a je fakt, že zvuk z asfaltu je prostě zvuk z asfaltu. Ten nic nenahradí. Ale v našem případě o něm zatím neuvažujeme. Vinyl je pro fajnšmekry a upřímně, v našem případě, je hudba až na druhým místě:-) První je humor a to divadlo okolo toho. A to ani vinyl nepředá.

Kdy album vyjde? Můžete prozradit název, kolik skladeb obsahuje?
Tak to ví jen Pán Bůček, ale pracujeme na něm usilovně. Rádi bychom natočili klasicky deset skladeb. To je taková obvyklá porce na našich albech. A co se názvu týče, máme dva adepty. Což je horší, než mít jednoho adepta. Páč, když máte víc adeptů, musí se 6 lidí dohodnout na vítězi. A to je sakra těžká štrapáce. Asi zase dojde na pěsti. Jako u Ticha nad pekáčem. Tam byl ve hře ještě název Dej pozor na Satana. Ale já v té době víc posiloval:-)))

Předpokládám, že Vzpoura kanců je první singl z nového alba, máte v plánu vypustit ještě nějaký singl, nebo už se dočkáme až plnohodnotného CD?
Vzpoura kanců už je třetí vydaný singl z budoucí desky. Před ním vyšli ještě Jelito a Buržoust. Víc už ale do vydání desky vypouštět nebudeme. Mate v počtu skladeb jasno, nebo nahráváte větší množství a půjdete cestou výběru, chystáte nějaký bonus na CD???
V počtu skladeb máme větší jasno než v počtu dětí:-)  Jakmile doskládáme deset věcí, jdeme do studia. Jestli v průběhu vznikne nějaký bonusový materiál, není vyloučené, ale není to v plánu. V těchhle věcech improvizujeme podle momentálních nápadů. Ale rádi bychom desku pojali opět koncepčně jako Himlhergotdonrvetr. Už teď je ale jasné, že spojit rozptyl témat jednotlivých písní do jednoho příběhu bude vyžadovat notnou dávku fantazie. Normální postup u takových děl je takový, že se vytvoří koncept a do něj se skládají tématické písně. My to děláme naopak. Nejdřív složíme písně tak jak to přijde, a pak teprve píšeme příběh, který to celé spojí. O to víc je v tom pak prostor pro neuvěřitelné dějové kotrmelce:-)

Jak to vypadá s autorstvím? Vše je ve vaší režii? Máte to v kapele rozdělené, kdo dělá muziku a kdo texty? Mají ještě vokalisté v zásobě nějaké ty humorné témata, které umí tak kouzelně zpracovat?
Z větší části je vše v naší režii. Kytaristé přijdou s nějakou muzikou, společně tomu dáme ve zkušebně strukturu, pak si to nahrajeme v domácích studiích a Horst to pak s Mirkovým přispěním otextují. Pak nastupuje na scénu náš dvorní producent Miloš Bešta, který to celé učeše. Nějaká témata v zásobě ještě máme, ale stejně většinou textujeme podle momentálního nápadu a sem tam do toho zamotáme hlášky, které už někde padly a utkvěly v paměti.

V kapele máte dva zpěváky, každý textuje pro sebe, nebo tam vzniká spolupráce a následně si rozdělí, který part kdo bude zpívat?
Většinu textů píše Horst, ale spousta vtípků padne právě na zkouškách. Stačí je jen zachytit a vložit do textu. Takže by se dalo říct, že texty píše život:-) A dělba práce přichází podle citu. Tak aby konečný výsledek byl hladký a sladký jako Aniččino levé ňadro.

Oba na koncertech vydají neuvěřitelně energie, už je napadlo zjistit stav váhy před a po koncertě?
Napadlo, ale nikdy to neuskutečnili. Asi to bylo tím, že jsme donedávna jezdili narvanou dodávkou, do které by se decimálka nevešla. Ale teď jsme si pořídili nový a větší vagón, tak už to třeba jednou dopadne. Zatím to tedy nevíme přesně, ale odhadujeme, že tam tak 2-3 kilíčka potu každý nechá.

V jakém stádiu je album nyní a jak to vy cítíte, jste s materiálem spokojení, cítíte, že půjde o plnohodnotné pokračovaní Ticha nad pekáčem?
Řekněme, že jsme teď zhruba z 60ti procent hotoví. Část je natočená, něco má hrubou strukturu a část neexistuje ještě vůbec. Ale zase se nám krásně komplikuje pandemická situace, takže budeme mít spoustu času to už konečně dorazit. Ticho nad pekáčem vznikalo pod tlakem a je to na něm znát. Chtěli jsme udržet tempo a jednou za dva roky vydat desku. Ale s přibývající popularitou a koncertním vytížením bylo čím dál tím méně času tvořit. Viděno zpětně, dát jejímu vzniku trochu více prostoru, mohla být mnohem rozmanitější a bohatší. Teď je situace jiná a my dáváme skládání mnohem větší péči, takže věříme, že výsledek bude stát za to.

Jak je to u vás, nejprve vzniká muzika a pak texty, nebo je to spontánní? Využíváte moderní technologie a zasíláte si nápady po internetu, nebo si čas od času sednete do zkušebny a začínáte společně pracovat?
Děláme to úplně přesně, jak si to popsal a už jsem to zmiňoval výše. Právě technologie vstoupily do naší tvorby teprve nedávno a cítíme to jako značný posun. Ten základ ale děláme všichni spolu ve zkušebně. V domácích studiích už jen aranžujeme.

Jdete do studia 100% připraveni, nebo patříte k těm, co dopisují texty popř. muzika ještě ve studiu na chodbě?
Jsme připraveni. Ale ve studiu na nás čeká zvukař Pavel Brom. Dalo by se říct, že je to takovej náš sedmej, nehrající člen. Za dobu naší spolupráce krásně naskočil na naší vlnu a vnáší do toho při natáčení spoustu nápadů.

Zůstali jste věrní ExAviku, nebo se točilo tentokrát jinde? V čem vám exAvik vyhovuje?
Dva singly z připravované desky jsme si dokonce vyzkoušeli nahrát a smíchat v legendárním studiu SONO ve spolupráci s Milanem Cimfem. Určitě výborná a zajímavá zkušenost. A spousta srandy.
Ale ExAvik je doma. A v ExAviku je Pavel. A Pavlovo entuziasmus a nadšení jsou nakažlivé. A díky té dostupnosti můžeme být přítomní míchačkám, při kterých vždycky vznikne další várka vtípků. ExAvik, to je prostě prostor otevřený nápadům a to nám vyhovuje.

Na minulé desce byl jako host Protheus a Supice, budou i na novém albu opět zajímaví hosté, nebo si vše obstaráte sami?
Ano, ale tentokrát chceme dát prostor neznámým jménům z Klatovska. Nebo tedy minimálně jednomu a u dalších skladeb se uvidí, co nás napadne. V písni „Doba ledová“ si s námi krátce zapěla Bára Kovaříková, která exceluje v roli Terezy v rockové opeře Miloš Bešty „Kladivo na pýchu“. (Kladivo na Pýchu dostalo u nás také prostor) Kdo neviděl, doporučuji shlédnout. Stojí to za to.

Komu jste svěřili obal?
Zatím nikomu:-)

Můžete prozradit, jak bude znít nové album? Půjde o nějaký posun, nebo se můžeme těšit na klasický Trautenberk s humornými texty, a chytlavou muzikou. Koneckonců, hitů máte na svém kontě dost a dost, dá se ještě vůbec napsat nový? I když Vzpoura kanců ukazuje, že se můžeme opět těšit na pořádný tanzmetal říznuty tím „trautenberským“ humorem.
Někde přitvrdíme, někde změknem, ale humor zůstane. Bez humoru není života:-) A pořád to bude Trautenberkův tanzmetal. A jestli se z toho vyloupne nějaký hit, to se uvidí. To se nikdy dopředu neví. Třeba od „Netáhla“ jsme nic nečekali a dnes je to hymna všech hrdých povalečů.

Jsme optimisté, jak říkával Cimrman – pesimisté se mají popravovat. Chystáte nějaké zpestření na koncertech v roce 2022, máte už nějaké termíny? Nebo máte pocit, že je zbytečné něco na příští měsíce plánovat?
Teď se soustředíme na desku a od ní se odrazí vše ostatní, včetně vizuálů a pódiových trdlovaček. A protože umíme věštit z rozpálených kamen, víme, že plánovat akce na příští rok se vyplatí. Proto máme náš fahrplán na rok 2022 už téměř plný. A takový fahrplán , milý pane, to je jen myšlenkový konstrukt. Ten vám nikdo nemůže vzít... (cha cha cha, praroduju Smrtku..., pane Smrtka, vy snad něco víte? Tak aspoň naznačte...vsuvka autora rozhovoru)

Sledujete muziku okolo sebe? Máte oblíbené kapely, překvapil vás někdo nebo zklamal po hudební stránce poslední dobou?
S určitými rozpaky jsme vyslechli nové album od Limp Bizkit. Někomu se líbí, někomu ne. Co určitě potěšilo je exhumace Static -X, nová deska Korn a norský šílenec Leo Moracchioli, který dělá geniální metalový covery popových věcí.

Díky kapele za čas, ještě kde najdeme prosím info o kapele. A dovolíte li, tak našim čtenářům pustíme avízovanou Vzpouru kanců.
Děkujeme za zájem a nám přidělený prostor. Nejhlubší studnicí vědomostí o našem tělese skýtá modrý mor, čili Faceboook, či náš web. Naši krásu a Aniččinu spanilost můžete obdivovat i na našem Instagramu. A nyní již-dle libosti- nechme Vzpouru vypuknout!